Budowa domu dla lalek

Budowa domu dla lalek to łatwe i przyjemne zajecie, do którego potrzeba jedynie drewna, gwoździ i młotka, a którego efekt uszczęśliwi każdą małą dziewczynkę.

Do budowy domu dla lalek najlepiej użyć twardego materiału, takiego jak drewno. Domek można zrobić również z kartonu, ale będzie on dużo mniej trwały. Przedstawiona poniżej instrukcja dotyczy budowy drewnianego domu.

Potrzebne materiały
Do budowy ścian domu dla lalek należy użyć drewna i gwoździ. Przed rozpoczęciem prac trzeba zaimpregnować drewno. Ściany dekorować można za pomocą specjalnych farb, lakieru do drewna, samoprzylepnego papieru ozdobnego, kawałków tapety lub różnego rodzaju materiałów. W sklepach dostępne są też małe kafelki lub większe kafle tworzące mozaiki, które można łatwo podzielić na mniejsze elementy. Ciekawym pomysłem może być użycie ich do dekoracji kuchni lub łazienki dla lalek. Jeśli domek przeznaczony jest dla starszych dzieci warto zamontować w nim oświetlenie. Wtedy należy kupić dostępne w wielu sklepach budowlanych małe żarówki (wielkości lampek na choinkę) lub lampki LED. Do budowy domu dla lalek niezbędne będą również młotek, piła, scyzoryk i mocny klej.

Budowa domu dla lalek krok po kroku
Pierwszym krokiem jest wycięcie z drewna dwóch ścian domu o jednakowych rozmiarach. Ustawiamy je równolegle do siebie w takiej odległości, jaką ma mierzyć podłoga domku. Dodajemy dwie drewniane deski odpowiedniej wielkości i przybijamy je gwoździami, tak aby powstała podłoga i sufit. Tak powstałą ramę nakładamy na dużą drewnianą deskę i zaznaczamy kontury tylnej ściany całego domu. Przed przybiciem tylnej ścianę należy wyciąć w niej okna, a następnie pomalować wszystkie wewnętrzne ściany domu. Domek można uatrakcyjnić za pomocą tapety z papieru samoprzylepnego lub materiału. Można też dodać maleńkie kafelki w łazience lub w kuchni. Po ozdobieniu ścian, przybijamy deskę, która będzie tylną ścianą domu. Przygotowujemy kolejną deskę i mocujemy poziomo w środku domku, tak by stała się sufitem parteru i podłogą pierwszego pietra. Należy pamiętać o wycięciu w tej desce okrągłej dziury, do której będą przymocowane schody wiodące na piętro. Teraz przygotowujemy odpowiednią liczbę ścian w zależności od liczby zaplanowanych pomieszczeń. W każdej ścianie wycinamy drzwi, a ściany malujemy na odpowiednie kolory lub oklejamy je tapetami. Jeśli decydujemy się na oświetlenie, wycinamy małe dziurki w tylnej ścianie domu i montujemy w nich żarówki. Na koniec przyklejamy mocnym klejem drabinkę w odpowiednim miejscu.

Bezpieczeństwo
Budowa domu dla lalek nie wymaga szczególnych zdolności, jednak ze względów bezpieczeństwa wymienione prace powinna wykonywać osoba dorosła. Drobniejsze prace (na przykład cięcie papieru) mogą być wykonywane przez dzieci, jednak zawsze w asyście osoby dorosłej. Oczywiście mali architekci mogą służyć radą przy budowie domu dla lalek, szczególnie w zakresie dekorowania wnętrz. Realizacja własnych pomysłów dekoratorskich przyniesie dzieciom na pewno tyle samo radości, co sama zabawa gotowym dziełem.