Budowa igloo krok po kroku

Budowa igloo to przede wszystkim świetna zabawa. Potrzebne będą łopatka, pojemnik, nieprzemakalne rękawice i rzecz jasna mroźna, śnieżna zima.

Aby dobrze przygotować się do budowy igloo trzeba pamiętać, że najważniejszy jest materiał, czyli śnieg, z którego ma powstać dom. Nie może on być zbyt zmrożony, powinien być puszysty i miękki. Po prostu śnieg musi się dobrze lepić. Przydadzą się również narzędzia, które ułatwią stawianie śnieżnych bloków. Warto zatem zaopatrzyć się w łopatę albo nożyk oraz pojemnik który posłuży do formowania cegieł ze śniegu. Doskonale nada się do tego podłużna doniczka. Ważnym elementem w pracy jest wybranie fundamentu, na którym powstanie śnieżny dom. Najlepiej wybrać równą, twardą powierzchnię.

Od czego zacząć?
Budowa igloo zaczyna się od wyznaczenia na śniegu koła o średnicy mniej więcej 2 metrów. Następnie napełniamy śniegiem pojemnik, uklepujemy i stawiamy śniegowe cegły na wyznaczonym okręgu. Jedna tuż obok drugiej. Grzbiety pierwszego rzędu należy spiłować w kierunku wewnętrznym, co sprawi, że kolejne będą naturalnie pochylać się ku wewnątrz w rezultacie tworząc kopułę. Rzędy śnieżnych bloków powinny być układane na przemian z przesunięciem o pół cegły, zupełnie tak samo, jak stawiany jest mur z prawdziwych cegieł. Ostatni blok musi być owalny i wylądować na samym czubku zamykając konstrukcję. Gdy budowla jest zamknięta u podstawy igloo należy wyciąć otwór, który posłuży jako wejście do domu. Taki otwór dobrze jest obstawić śnieżnymi ścianami od zewnątrz by służyły jako wiatrołom. Wedle upodobań tworzymy też okna czy inne wentylacyjne otwory. Szczeliny w ścianach, niczym zaprawą murarską, należy dokładnie zatkać śniegiem. Na koniec można cale igloo oblać wodą, co przy dużym mrozie powinno wzmocnić konstrukcję.

Inne metody budowy igloo
Istnieją też inne, łatwiejsze sposoby budowy igloo. Można chociażby ulepić ogromną kule śnieżną a następnie opróżnić jej wnętrze lub stworzyć śnieżny dom we wnętrzu zaspy. Takie igloo również spełnia swoja funkcję, nie zawsze jednak jest tak trwałe i atrakcyjne wizualnie jak igloo budowane w tradycyjny sposób. Na sam koniec warto pamiętać o dobrej izolacji od zimnego gruntu. Najlepiej wyłożyć na podłodze jakiś termoizolacyjny materiał chociażby słomę czy siano. W solidnie zbudowanym igloo temperatura może sięgać nawet 18 stopni Celsjusza. W takich warunkach można przetrwać nie jedną mroźną noc.