Budowa kominka krok po kroku

Budowa kominka składa się z czterech prostych etapów, ale wymaga od jego posiadacza znajomości kilku zasad niezbędnych przy instalacji i wykończeniu.

Szczęśliwi posiadacze domu mogą zbogacić swoje wnętrze o kominek - jest on wspaniałym źródłem ciepła, zapewnijącym cudowne wrażenia wizualne i niepowtarzalną atmosferę, szczególnie w jesienne i zimowe wieczory. Budowa kominka wymaga jednak przygotowania odpowiednich materiałów i czasu.

 • Nietrudne początki
  Pierwszym etapem budowy kominka jaki należy uczynić jest wmurowanie podstawy kominka. Można to zrobić za pomocą betonu komórkowego, a następnie wygładzić go gipsem. Tak przygotowana podstawa nadaje się do malowania lub wykończenia tynkiem strukturalnym. Jeżeli natomiast dysponujemy kominkiem, który posiada stojak należy osadzić go na bloczkach z gazobetonu i wypoziomować. Gdy czynności te zostaną wykonane, można mieć pewność, że urządzenie to nie będzie stwarzało zagrożenia w podczas pracy.
 • Doprowadzenie powietrza i odprowadzenie spalin
  Powietrze powinno być doprowadzane z zewnątrz budynku. W celu tym kominek wyposażyć należy w tak zwany dolot powietrza. Wówczas do podłączenia będą nam potrzebne kształtki i rura spiro. Do regulowania ilości doprowadzonego powietrza służy przepustnica, która także powinna zostać wmontowana. Aby sprawnie odprowadzać spaliny kominek należy połączyć, przewodami wykonanymi ze stali kwasoodpornej lub kotłowej, z kominem ceramicznym. Można również kupić dostępne w sklepach przewody typu spiro. Po zakończeniu tych czynności należy sprawdzić szczelność wszystkich połączeń.
 • Budowa stelaża i przygotowanie do wykończenia
  Następną czynnością jest obudowanie urządzenia płytą ognioodporną i wykonanie stelaża. Stelaż należy zrobić ze specjalnych kształtek, które trzeba kupić. Są one dostępne na rynku. Mogą je również zastąpić płyty kartonowo- gipsowe. Trzeba również pamiętać o wełnie kominkowej, którą należy przykleić klejem montażowym do płyt. Pomocny tu będzie klej montażowy. Łączenia wełny można dokonać poprzez użycie taśmy aluminiowej odpornej na działanie wysokiej temperatury. Tak przygotowaną instalację szlifuje się papierem ściernym i wyrównuje wcześniej przygotowaną masą szpachlową.
 • Prace końcowe
  Po zakończeniu uszczelniania instalacji należy pomyśleć o wykończeniu frontu. Do tego celu można użyć kamienia naturalnego, dostępnego na rynku w różnych kolorach, bądż płyt gresowych. Trzeba je równo ułożyć po wszystkich stronach kominka, aby nabrał on estetycznego wyglądu. Ostatnim etapem budowy kominka jest montaż kratek wentylacyjnych, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Póżniej należy jeszcze raz sprawdzić szczelność i upewnić się, że wszystko zostało solidnie wykonane. Po wykonaniu wszystkich elementów budowy kominka można już tylko cieszyć się ciepłem domowego ogniska i podziwiać efekty swojej ciężkiej pracy.