Budowa konika na kiju krok po kroku

Własnoręczna budowa konika na kiju pomimo, że nie jest przedsięwzięciem trudnym ani kosztownym, to przynosi wiele radości naszemu dziecku.

Młodsze dzieci chętnie bawią się konikiem na kiju. Jest to zabawa rozwijająca wyobraźnię dziecka i stanowiąca dobry kontrast po nużących zajęciach w szkole. Samodzielne budowa konika na kiju nie jest trudna, ani kosztowna. Każdy, kto zechce, będzie w stanie uporać się z tym zadaniem.
Angażując przy tej okazji dziecko do współpracy, dajemy mu możliwość uczestniczenia w planowaniu budowy konika na kiju, w jego wykonaniu oraz we wspólnej zabawie i radości z tego, że potrafimy wykonać coś samodzielnie.

 

  • Przygotowanie szablonu głowy konika
    Jeśli dziecko nie bawiło się jeszcze konikiem na kiju, opowiadamy mu o tej zabawce i zabawie nią w celu pobudzenia jego wyobraźni. Potem wspólnie planujemy wygląd konika: jakiej jest rasy, jakie ma oczy, grzywę, ogon. Następnie na kartonie rysujemy i wycinamy profil końskiej głowy w odpowiednich proporcjach. Możemy też znaleźć rysunek głowy konia w Internecie, wydrukować i wyciąć. Posiadając szablon jesteśmy gotowi do następnego etapu budowy konika na kiju.
  • Budowa konika na kiju w supermarkecie
    Wyposażeni w szablon głowy konika udajemy się razem z dzieckiem do najbliższego supermarketu budowlanego, albo do supermarketu dla majsterkowiczów. Kupujemy solidny, drewniany kij do miotły lub mopa oraz prostokątny kawałek sklejki odpowiadającej wielkością naszemu kartonowemu szablonowi. Sklejka powinna być niewiele grubsza od połowy średnicy kija. W większości supermarketów istnieje możliwość wstępnej obróbki zakupionych materiałów. Toteż niewykluczone, że z naszego kawałka sklejki pracownik supermarketu wytnie nam głowę konika odpowiadającą przygotowanemu szablonowi, wykona w kiju wycięcie do zamocowania sklejki oraz wywierci otwory pod wkręty i kilka otworów wzdłuż brzegu sklejki i na końcu kija, tam gdzie konik powinien mieć grzywę i ogon. Wystarczy teraz włożyć głowę konika w wycięcie na końcu kija, wkręcić dwa wkręty mocujące i konik niemal gotowy gotowy.
  • Niewiele trudniejsza budowa konika na kiju w domu
    Gdyby w sklepie nie było możliwości przycinania sklejki, to zaopatrujemy się w piłkę włośnicę lub w wyrzynarkę i pożądany profil wycinamy ze sklejki sami. Wykonujemy również kilkucentymetrowe wcięcie na końcu kija oraz wiercimy wiertarką otwory w poprzednio opisanych miejscach. Teraz wystarczy przykręcić wkrętami głowę konika do kija i pomalować zabawkę farbami wodoodpornymi. Grzywę i ogon wykonujemy ze sznurków lub z przędziwa lnianego. Przędziwo można kupić sklepach z armaturą hydrauliczną, gdyż jest używane do uszczelniania złączy. Grzywę i ogon wykonujemy w ten sposób, że przez wywiercone uprzednio otwory przewlekamy kawałki sznurka, albo pasemka przędziwa odpowiedniej długości i mocno je zawiązujemy. Jeśli nie mamy potrzebnych materiałów, a do najbliższego supermarketu jest daleko, to zbudować konika na kiju możemy z kawałka zwykłej deski i kija znalezionego w lesie. Sposób wykonania jest bardzo podobny do poprzednio opisanego.