Budowa piaskownicy krok po kroku

Aby zbudować dzieciom piaskownicę nie trzeba wiele materiałów, ale należy przemyśleć miejsce jej ustawienia i sposób zabezpieczenia.

Piaskownica to idealne miejsce zabaw maluchów. Z tego względu powinna być przygotowana w taki sposób, aby nie zagrażała zdrowiu i życiu. Przy budowaniu piaskownicy należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym miałaby się znaleźć, materiały z której zostanie wykonana i ich zabezpieczenie.

Bezpieczeństwo dziecka w piaskownicy
Zasadniczym elementem przy budowie piaskownicy stanowi wybór miejsca jej posadowienia. Piaskownica powinna znajdować się w takim miejscu, aby w czasie największego nasłonecznienia znajdowała się w cieniu. Intensywne promieniowanie słoneczne jest bardzo niebezpieczne dla dzieci. Optymalna lokalizacja to taka, do której słońce dociera w godzinach porannych i popołudniowych. Miejsce piaskownicy nie powinno znajdować się bezpośrednio pod drzewami, ponieważ opadające liście będą zanieczyszczać piasek.

Materiały niezbędne do wykonania piaskownicy
Do zmontowania piaskownicy niezbędne są oheblowane deski o długości około dwóch do trzech metrów i szerokości dwudziestu do trzydziestu centymetrów. Należy zwrócić uwagę, aby deski miały grube i oszlifowane brzegi bez ostrych kantów. Deski należy zaimpregnować a następnie pomalować w odpowiednim kolorze. Kolejnym materiałem potrzebnym do budowy piaskownicy są geotekstylia. Dzięki nim piasek pozostanie przez długi okres czysty a także wolny od zwierząt zamieszkujących ziemię w ogrodzie. Metalowe kątowniki wraz ze śrubami mocującymi do drewna pozwolą na scalenie całej konstrukcji. Istotnym elementem piaskownicy jest rodzaj zastosowanego piasku do zabawy. Powinien być drobny i miękki. Nie powinien to być piasek budowlany, ponieważ w jego strukturze znajdują się ostre cząsteczki. Odpowiedniej jakości kruszywo można zakupić w sklepach. Jego koszt nie jest wysoki a daje pewność, że jest bezpieczny dla dzieci - odpowiednio przesiany i umyty.

Budowa piaskownicy - krok po kroku
Piaskownica powinna być odpowiedniej wielkości, aby pomieścić kilkoro dzieci. W pierwszym etapie budowy piaskownicy należy przenieść wymiary projektowanego elementu na teren i odpowiednio go oznaczyć. Następnie wybrać ziemię na głębokość około czterech centymetrów i wyrównać teren. Na dno przyszłej piaskownicy należy ułożyć geowłókninę. Materiału nie należy na stałe przymocowywać do podłoża, aby woda deszczowa miała swobodne ujście. Kolejnym krokiem jest ułożenie czterech uprzednio przygotowanych desek i połączenie ich kątownikami skręcanymi śrubami do drewna. Powstała konstrukcja powinna być stabilna. W ostatnim kroku należy wypełnić piaskownicę piaskiem. Ilość potrzebnego piasku należy obliczyć przez pomnożenie gęstości objętościowej piasku i objętości piaskownicy. Poziom piasku powinien być niższy od poziomu piaskownicy o około osiem do dziesięciu centymetrów. Należy pamiętać, aby piaskownicę zakrywać folią na noc w celu ochrony przed zanieczyszczeniami.