Budowa szopki bożonarodzeniowej krok po kroku

Święta to okazja by ofiarować najbliższym parę beztroskich i wesołych chwil, które można spędzić na wspólnej budowie szopki bożnonarodzeniowej.

Wykonanie i budowa szopki bożnonarodzeniowej nie jest niczym trudnym, wystarczy dobrze przygotować warsztat pracy i potrzebne materiały. Święta to dobry czas na przygotowanie niezwykłych prezentów. Budowa szopki bożonarodzeniowej jest okazją do spędzenia czasu z najmłodszymi domownikami, a do wykonania wystarczy masa solna, farba i drobne elementy do wykończenia.

Przygotowanie materiałów
Budowa szopki bożonarodzeniowej to okazja do zaskoczenia bliskich w te najbardziej oczekiwane święta. Do budowy szopki bożonarodzeniowej wykorzystać można masę solną, tekturę i kilka elementów ozdobnych. Aby przygotować masę solną potrzebne będą: 1 część mąki, 1 część soli, ¾ części wody, klej do tapet (ilość odpowiadająca pozostałym składnikom). Przygotowane składniki należy umieścić w naczyniu i wymieszać drewnianą łyżką, dolewając wodę, tak aby nie tworzyły się grudki. Masę należy energicznie ugniatać w naczyniu, a później przenieść na stolnicę i kontynuować czynność przez około 5 minut, aż do osiągnięcia jednolitej i elastycznej masy. Z tektury formuje się szkielet szopki. W tym celu na sztywnym kartonie należy narysować formy ścian, dachu i podłogi. Następnie wszystkie części trzeba wyciąć i połączyć ze sobą szybkoschnącym klejem. Wielkość budowanej szopki bożonarodzeniowej zależy od indywidualnej koncepcji. Przygotowaną konstrukcję można pomalować farbami akrylowymi, albo wykorzystać kawałki siana, bibuły czy waty i fantazyjnie wykończyć szopkę. Bardziej cierpliwi mogą zamiast tektury wykonać konstrukcję z masy rzeźbiąc z jej kawałków belki i deski, z których następnie można dobrowolnie uformować szkielet szopki.

Budowanie szopki bożonarodzeniowej
Budowa szopki bożonarodzeniowej nie wymaga skomplikowanych działań, a do jej wykończenia można użyć juty, pakuł, kamyczków, guzików i innych drobnych elementów, które posłużą do stworzenia włosów, ubrań i innych przedmiotów. Do wykonania figurki potrzeba: 500 gram masy solnej, drucik, drewniany wałek, wykałaczka, koronki, materiału, farby. Z masy solnej należy uformować cylinderek o długości około 4 centymetrów, mniej więcej w połowie umieścić wykałaczkę, do której później przyczepiony zostanie korpus postaci. Tą część figurki należy zapiec przez godzinę w piekarniku nagrzanym do temperatury 45 stopni. Kolejną część masy należy rozwałkować i przycisnąć kawałek juty, przez co masa uzyska ciekawą fakturę. Z powstałego placka imitującego materiał formujemy szatę postaci, do wykończenia używając na przykład koronki. Teraz kolej na ręce, które tworzy się z wałeczka masy solnej. Na koniec do postaci z szopki bożonarodzeniowej należy przytwierdzić głowę. Tak stworzoną figurkę należy upiec w piekarniku. Do wykończenia można użyć pakuł imitujących włosy, które przytwierdza się szybkoschnącym klejem. Postaci ze zbudowanej szopki bożonarodzeniowej można wykończyć według własnego uznania wykorzystując dostępne w domu elementy i farby.