Budowanie bębna krok po kroku

Aby samemu zbudować bęben, należy poprawnie wydrążyć bęben i jak naciągnąć skórę.

Zbudowanie bębna od początku do końca nie jest proste, toteż wielu początkujących muzyków niemających pieniędzy na zakup bębna gotowego często nie wie jak zabrać się do tego zadania. Zbudowanie swojego pierwszego bębna, oprócz oczywistego zmniejszenia kosztów, daje jednak mnóstwo satysfakcji, oraz wzbogaca muzyka w cenną wiedzę na temat tego instrumentu.

Jak się do tego zabrać?
Zasadniczą sprawą podczas budowania bębna jest materiał, z którego zamierzamy go wykonać . Powinno być to drewno liściaste, gdyż iglaste ma różną twardość i wytwarza dużo żywicy. Na pierwszy bęben, który mamy w planie zbudować, najlepsze są lipa lub brzoza. Jeżeli masz możliwość, wybierz drzewo bez sęków. Jeśli jednak nie, nic należy się przejmować, nie powinno to zniweczyć planów budowy bębna. Do uformowania bębna potrzebne jest dłuto i podbijak, piła do nacięcia w miejscu przewężenia, tarnik i papier ścierny. Najpierw wyznaczamy na pieńku, od dołu i od góry, dwa kółka (jedno z nich jest otworem na membranę, a drugie dnem bębna), a następnie zabieramy się do drążenia otworu na wylot. Na pieńku zaznaczamy gdzie ma być przewężenie i w tym miejscu odłupujemy zbędne drewno dłutem. Należy uważać, aby zachować pożądaną grubość ścianki.

Kiedy drewno zacznie przypominać bęben
Kiedy pieniek będzie bardziej przypominał bęben niż kawałek drewna, należy zacząć używać tarnika, w celu wstępnego wygładzenia drewna. Następnym etapem w budowaniu bębna jest papier ścierny, który sprawi, że drewno nie będzie chropowate. Ważną rzeczą jest krawędź bębna – musi być idealnie płaska, żeby przyszła membrana dobrze przylegała, a jej krawędzie powinny być lekko zaokrąglone, aby nie przebijały skóry. Obręcze najlepiej wykonać z drutu – potrzebne będą dwie, jedna o 15 milimetrów większa od średnicy bębna, druga o 20 milimetrów. Na przewężeniu zaplatamy linę, od której odprowadzone będą naciągi. Wycinamy ze skóry koło o 7 cm większe niż średnica bębna i dookoła robimy dziurki, aby przepleść sznurek. Pierwszą obręcz zakładamy na bęben, kładziemy skórę i przeplatamy sznurek – od membrany do przewężenia. Nakładamy drugą obręcz i również naciągamy sznurki. Kiedy po kilku dniach skóra wyschnie, naciągamy mocniej. Tak kończy się proces budowy bębna.