Budowanie kołyski krok po kroku

Budowanie kołyski to zajęcie dla amatorów stolarki, którzy chcą zapewnić swojemu dziecku wygodę i bezpieczeństwo

Kołyska to idealny mebel dla noworodka, bardzo wygodny jednak również dla jego rodziców, którzy mogą ustawić taki mebel w dowolnym miejscu i ukołysać dziecko do snu. Budowanie kołyski jest jednak zajęciem odpowiedzialnym, ponieważ oprócz wygody musi zapewniać bezpieczeństwo użytkowania.

Przed rozpoczęciem pracy
Budowanie kołyski należy zacząć od zaplanowania wymiarów i zgromadzenia potrzebnych materiałów. Standardowe wymiary kołyski to 90 cm x 40 cm x 60 cm. Wymiary te można jednak dostosować do indywidualnych potrzeb: kołyska może być mała, jeśli ma zmieścić się w sypialni rodziców lub większa, jeśli ma stanowić centralny punkt dekoracyjny pokoju małego dziecka. Mebel można wykonać z każdego rodzaju drewna, zarówno tańszego drewna sosnowego, jak i bardziej wytrzymałego dębu. Do budowy kołyski potrzebne będą również: duże arkusze grubego papieru, okulary ochronne, wiertarka, śruby, klej do drewna, ołówek i drewniane klepki. Przed rozpoczęciem budowania kołyski musimy przygotować szablony poszczególnych części. Szkice można wykonać samemu lub kupić gotowe szablony dostępne w sklepach budowlanych. Każdy szablon wycinamy, kładziemy na kawałki drewna i obrysowujemy ołówkiem. Następnie wycinamy z drewna poszczególne elementy kołyski.

Wykonanie
Przygotowujemy dwie deski i za pomocą kleju do drewna przymocowujemy je do dolnej części bocznych ścian kołyski, a następnie unieruchamiamy śrubami. Ściany kołyski przytwierdzamy za pomocą kleju do ściany przedniej około pół centymetra od jej brzegów. Unieruchamiamy śrubami. Podobnie postępujemy z tylną ścianką. Między ścianami kołyski przymocowujemy szczebelki, na których będzie leżeć materacyk dla dziecka. Wysokość zamocowania szczebelków zależy od funkcji, jaką ma pełnić kołyska. Jeśli mebel ma służyć dziecku tylko przez pierwsze 3 miesiące życia, szczebelki można zamocować dosyć wysoko, tak aby rodzicom łatwiej się było schylać do dziecka. Jeśli będzie z kołyski korzysta jednak starszy maluch, szczebelki muszą być zamocowane niżej, tak żeby dziecko nie mogło złapać za brzeg kołyski i podciągnąć się. Bez względy na sposób budowania kołyski dziecko nie może przebywać w niej, gdy umie siadać. Szczebelki mocujemy śrubami. Na koniec do desek tworzących szkielet kołyski mocujemy bieguny najpierw za pomocą kleju, potem zabezpieczamy je śrubami. Wygładzamy wszystkie elementy papierem ściernym i malujemy. Budowa kołyski zakończona! Przed położeniem dziecka w kołysce należy upewnić się, czy jest ona stabilna i czy dziecko samo nie będzie w stanie jej rozkołysać.