Bulimia: jak z nią wygrać

Bulimię można zwalczyć przy pomocy psychiatry, który poprowadzi odpowiednio dobraną do pacjenta terapię psychologiczną oraz leczenie farmakologiczne

Bulimia jest groźną chorobą, którą bezwzględnie należy leczyć. Im szybciej rozpocznie się leczenie w poradni, tym mniejsze spustoszenie poczyni ona w organizmie. Leczenie najczęściej obejmuje jednocześnie przyjmowanie leków antydepresyjnych oraz kilkumiesięczne uczestnictwo w terapii psychologicznej.

 

  • Leczenie farmakologiczne w bulimii
    Sposób leczenia zawsze określa lekarz psychiatra. Rodzaj leku oraz dawkowanie dostosowywane jest do konkretnego pacjenta, jak również do etapu leczenia. Na samym początku chorobę leczy się za pomocą leków antydepresyjnych, które mają na celu wyregulować poziom serotoniny w organizmie – to jej niski poziom wpływa na zły nastrój i zaburzenia odżywiania. Do jej regulacji stosuje się fluoksetynę lub welafaksynę, które obok działania antydepresyjnego mają również zdolność zmniejszania łaknienia. Leczenie farmakologiczne bulimików nie powinno trwać zbyt długo, aby nie uzależnić chorego od leków.
  • Leczenie bulimii za pomocą psychoterapii
    Istnieje kilka rodzajów terapii psychologicznych, które wdraża się do walki z bulimią. Najczęściej stosowaną jest terapia poznawczo-behawioralna. Jej przebieg opiera się na zmienieniu negatywnego myślenia o swoim ciele za pomocą wdrożenia zdrowej reakcji na jedzenie. Często ten rodzaj terapii łączy się z terapią rodziny, której głównym założeniem jest poprawa stosunków w rodzinie chorego – głównie w obrębie akceptacji jego wyglądu i sposobu odżywiania. Inną, również często stosowaną, terapią jest terapia interpersonalna. Jej celem jest eliminacja depresji i lęków, nabycie umiejętności rozmawiania o uczuciach oraz pozbycie się złych konotacji ze swoich wspomnień. Rodzaj terapii powinien być dostosowywany indywidualnie do pacjenta, biorąc pod uwagę motywy złych nawyków żywieniowych. Często terapeuci decydują się na łączenie elementów kilku terapii, co daje pozytywne efekty w leczeniu. Każda ze stosowanych terapii ma swoje wady i zalety, długość leczenia za ich pomocą jest inna u każdego pacjenta.
  • Indywidualna walka z bulimią
    Aby móc skutecznie zwalczyć bulimię, chory musi być pozytywnie nastawiony do leczenia i wykazywać silną wolę wyjścia z choroby. Jeśli tego brakuje, nie pomogą ani środki farmakologiczne, ani najlepsza psychoterapia. Chory musi zmienić swoje nastawienie odnośnie swego stylu życia, wyrażać chęć jedzenia bez liczenia kalorii oraz pozbywania się pokarmu z organizmu. Choroby nie da się jednak zwalczyć samemu, potrzebna jest fachowa pomoc terapeuty, psychiatry lub psychologa. Tylko pod ich kierunkiem mogą być przyjmowane leki oraz prowadzone działania, zmierzające do akceptacji siebie i swojego ciała.