Burdż Chalifa: duma Emiratów Arabskich

Od kilku lat nad Dubajem króluje Burdż Chalifa - najwyższa, nowoczesna i w pełni zagospodarowana budowla świata, której nie sposób przeoczyć podczas pobytu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Burdż Chalifa to znak rozpoznawczy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest najwyższym wieżowcem na świecie, co czyni go jednocześnie najwyższą lądową konstrukcją budowlaną, jaka została zbudowana przez człowieka.

Najwyższy budynek świata

Burdż Chalifa usytuowany jest w centrum Dubaju, stąd jego pierwotna nazwa, Burdż Dubaj. Przemianowano ją jednak w celu uczczenia Khalifa bin Zayeda Al Nahyana, prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Budowa wieżowca trwała pięć lat i pochłonęła ogromne środki finansowe - 1,5 miliarda dolarów. Według pierwszego projektu, który bazował na planach niewybudowanej Grollo Tower w Melbourne, Burdż Chalifa miał mieć "zaledwie" 560 metrów wysokości. Inwestorem Burdż Chalifa była firma Emaar Properties, zaś głównymi wykonawcami projektu zostały firmy, takie jak: Samsung Constructions, Arabtec i Besix. Na głównego architekta wybrano Adriana Smitha, który jest odpowiedzialny za ostateczny kształt budynku. Zgodnie z poleceniem inwestora, który obawiał się, że jakiś inny budynek może zająć zaszczytne pierwsze miejsce w rankingu najwyższych budynków świata, ostatnie piętra budynku wykonane są w innej technologii - z użyciem stalowego szkieletu tak, by ewentualnie w przyszłości budynek można było rozbudować. Mimo tego, po zakończeniu prac wykluczono techniczną możliwość rozbudowy budynku.

Czym zachwyca Burdż Chalifa?

Swoim wyglądem Burdż Chalifa wpisuje się w islamską architekturę, swoim układem przywołuje na myśl pustynny kwiat, który jest jednym z symboli kultury arabskiej. Dech zapiera już sama konstrukcja budowli, do tego dochodzą liczne zdobienia, ornamenty. W dolnych partiach powstał hotel, który urządził sam Armani. Burdż Chalifa ma aż 160 pięter użytkowych, na które wozi ludzi między innymi najszybsza na świecie winda, która osiąga prędkość 64 km/h. W sumie w Burdż Chalifa znajduje się aż 57 wind. Na 76. piętrze znajduje się basen, jest to najwyżej położony zbiornik wodny tego typu. Klub nocny mieści się na 144. piętrze, co również zapewnia mu pierwsze miejsce ze względu na wysokość ulokowania. Czternaście pięter wyżej umieszczono meczet. Wiele innych, podobnych do tych, rekordów należy do Burdż Chalifa. Jeśli ktoś pragnąłby dostać się na najwyższe piętro pieszo, ma do pokonania 2909 schodów. Do mycia okien zaprojektowano specjalny system, gdyż jest ich dokładnie 24 348! Ponadto, cały budynek jest klimatyzowany - w najgorętszym okresie wymaga on 10 tysięcy ton lodu.