Burgenstrasse – architektoniczny szlak czesko-niemiecki

Burgenstrasse to tysiąckilometrowa trasa turystyczna, na której leży przeszło dziewięćdziesiąt zabytków, współtworzących bogatą historię Niemiec i duży fragment historii Czech.

Burgenstrasse to szlak krajoznawczy i historioznawczy, mający tysiąc kilometrów długości. Powstał w 1954 roku z inicjatywy miasta Heilbron. Zaczyna się od miasta Mannheim i ciągnie przez całe Niemcy, aż do "Golden City" w Pradze, po drodze umożliwiając odwiedziny ponad dziewięćdziesięciu pałaców, zamków, warowni, fortyfikacji i ruin. Burgenstrasse czyli Szlak Zamków, spotkał się z ciepłym przyjęciem w swoim kraju, dołączyła do niego niemiecka kolej, otwierając linię „Szlak Zamków” dzięki, której możliwe jest wygodne zwiedzanie tego szlaku. Można to również zrobić przy pomocy samochodu, przygotowywanych przez biura turystyczne autokarów, rowerem lub pieszo.

Historia Burgenstrasse

W 1954 roku z inicjatywy miasta Heilbronn doszło do porozumienia pomiędzy miastami Mannheim, Heidelberg, Heilbronn, Rothenburg ob der Tauber, Ansbach i Nuremberg. Wspólnie utworzono trasę krajoznawczą, ciągnącą się przez zabytki kultury niemieckiej. Początkowo trasa miała długość trzystu dwudziestu kilometrów. Ale wraz z otwarciem środkowowschodniej Europy, w 1994 roku doszło do porozumienia władz niemieckich z czeskimi i w czterdziestą rocznicę Burgenstrasse została przedłużona, aż do Złotego Miasta w Pradze, osiągając tysiąc kilometrów. Trasa wiedzie od zamków położonych w mieście Mannheim wijąc się wzdłuż południowych Niemiec, w kierunku wschodnim. W okolicach Norymbergi zmierza na północ, aby koło miasta Weidenberg skierować się prosto na wschód do Czech. Koło Karlowych Varów zmierza najpierw na południowy-wschód, aby skierować się ku północy i przez szereg zamków czeskich dotrzeć do praskiego Zamku na Hradczanach. Zamki położone na szlaku obejmują długi okres historii, można tam spotkać budowle gotyckie pochodzące ze średniowiecza, renesansowe z epoki odrodzenia, barokowe odznaczające się dużym przepychem, czy rokokowe.

Zabytki Burgenstrasse

Burgenstrasse zaczyna się od zabytków położonych w zakolach doliny Neckar, zapraszając do pałacu Kurfürstliches, zamków Schwetzingen, czy Heidelberg. Z doliny wychodzi na równinę Hohenloher i takich zabytków jak zamek Langenburg, Neuenstein, czy Ohringen, po czym przechodzi w wyżynę Frankenhohe, gdzie znajduje się zamek cesarski Numberger Burg, po której wiedzie przez północną część Frankische Schweiz, obejmującą między innymi zamek Egloffstein i Burg Rabenstein. Dalej przechodzi Fichtelgebirge, aby przejść do Czech, do Kaiserwald i Marienbad zmierzając wprost do Pragi. Zabytki położone na trasie znane są z wielu podań, mitów, legend i baśni, a tereny czeskie dodatkowo słyną z wielu znanych uzdrowisk. Na całej trasie można spotkać około dziewięćdziesiąt różnych budowli. Większość z nich otwarta jest dla zwiedzających i odrestaurowana. Turyści często mogą spotkać zamkowe hotele, restauracje, winiarnie, wiele muzeów i innych atrakcji. Trasa jest bardzo dobrze przygotowana, istnieją biura podróży posiadające oferty kompleksowe. Główne biuro Burgenstrasse mieści się w Heilbronn, dysponując najpełniejszymi informacjami o zabytkach, noclegach, wyżywieniu i transporcie.