Buty motocyklowe chronią w razie wypadku

Buty motocyklowe to jeden z podstawowych elementów stroju motocyklisty, chroniących przed urazami spowodowanymi upadkiem z pojazdu.

Buty motocyklowe to obok kombinezonu, kasku oraz rękawic podstawowy element stroju każdego motocyklisty. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów obuwia motocyklowego. Przed zakupem musimy jednak zwrócić uwagę na kilka niezbędnych elementów, aby buty chroniły nas podczas ewentualnego wypadku w jak największym stopniu. Ważne są również wrażenia wizualne - buty powinny nam się podobać. Muszą też być wygodne, a także pasować do nas i naszego motocykla, aby jazda w nich sprawiała nam przyjemność. Strój motocyklisty powinien stanowić zgrabny komplet.

Buty motocyklowe jako skuteczna ochrona stopy przed urazami
Buty motocyklowe chronią przede wszystkim nasze stopy, kostki oraz piszczele przed wiatrem, wilgocią i zimnem. Są również bezpośrednim zabezpieczeniem tych partii ciała i zapobiegają ich urazom w trakcie upadku z motocykla. Powinny także zapewniać naszym nogom bezpieczeństwo podczas tarcia o asfalt. Kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa odgrywa wysokość butów, które powinny sięgać znacznie powyżej kostki, co uchroni nasze stawy skokowe i piszczele w razie wypadku.

Jak dobrać odpowiednie buty motocyklowe?
Jednym z najważniejszych elementów w konstrukcji buta motocyklowego jest sposób łączenia podeszwy i cholewki. Podeszwy powinny być nie tylko przyklejone, ale dodatkowo też przyszyte do cholewki lub połączone z nią na gorąco metodą wtrysku. Buty powinny posiadać również usztywnione noski, a także zapiętki. Elementy butów bezpośrednio chroniące kostkę oraz kość piszczelową powinny być także odpowiednio wzmocnione. Kiedy przymierzamy buty w sklepie musimy zwrócić uwagę na to, czy nie są za duże oraz zbyt luźne. Wskazane jest obcisłe dopasowanie obuwia do stopy, lecz uważajmy, by buty nie były za ciasne. Odpowiednio dopasowane zapewnią nam bowiem duży komfort podczas jazdy.
Pamiętajmy, że w przypadku butów motocyklowych priorytetem nie powinna być wysoka cena czy ładny wygląd, choć i ten element jest istotny, ale najważniejsze jest właściwe dopasowanie obuwia do naszej stopy. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy więc dokładnie przymierzyć kilka lub kilkanaście modeli butów i wybrać ten właściwy, aby w przyszłości nie martwić się już o urazy spowodowane w wyniku upadków z motocykla, co przecież nie jest rzadkością i zdarza się dosyć często.