Buty na wędrówki górskie - jak wybrać

Materiał i podeszwa to najważniejsze elementy butów na górskie wędrówki – jeśli zwrócimy na nie specjalną uwagę, buty będą nam służyć dobrze i długo.

Wybór butów na wędrówkę górską nie jest łatwy, ale w szerokiej ofercie firm sportowych każdy znajdzie coś dla siebie. Przy podejmowaniu decyzji warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy: materiał, z jakiego wykonano but oraz rodzaj podeszwy.

Dobry but na wędrówkę w góry

Pierwszym krokiem w kierunku zakupu nowych butów na wędrówki w góry jest zastanowienie się nad ich wysokością oraz materiałem wykonania. W przypadku, gdy preferujemy dłuższe wycieczki górskie, nasze buty powinny sięgać za kostkę – wówczas jest ona odpowiednio przytrzymywana, co minimalizuje ryzyko zwichnięcia (szczególnie na kamienistych, niestabilnych szlakach). Po wyborze wysokości obuwia zastanawiamy się natomiast nad materiałem, coraz częściej będącym podstawowym kryterium wyboru obuwia. Obecnie wiele butów na wędrówki jest wyposażona w wodoodporne membrany (gore-tex, sympatex i inne), które gwarantują duży stopień nieprzemakalności. Dobrym rozwiązaniem są także buty (często tańsze od butów wyposażonych w membranę) szyte z jednego kawałka skóry. W skórzanych butach (skóra licowa lub nubuk) nie ma wielu szwów (miejsc podatnych na przemakanie), więc przez długi czas nasze stopy pozostaną suche. W przypadku obu rodzajów butów na wędrówki - z membraną i skórzanych, konieczne jest ich zaimpregnowanie dla przedłużenia i wzmocnienia wodoodporności.

Podeszwa i właściwy rozmiar butów na wędrówkę

Oprócz materiału, z jakiego wykonano buty na wędrówki górskie, bardzo ważnym elementem jest podeszwa, ponieważ to ona będzie nas nieść przez górskie szlaki. Podeszwa pełni wiele odpowiedzialnych funkcji, z których najważniejszymi są: amortyzacja kręgosłupa i zapobieganie ślizganiu się na trasie. Po pierwsze więc, należy zwrócić uwagę na twardość i jakość materiału wykonania podeszwy. Materiał ten powinien być twardy i nie ulegać odkształceniom. Po drugie, istotnym elementem podeszwy jest bieżnik. Powinien być on wypukły i mieć urozmaicony wzór – wtedy buty zapewniają lepszą przyczepność, przez co zapobiegają kontuzjom. Ostatnią (lecz także bardzo ważną) rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu butów, jest ich rozmiar. Należy pamiętać, że buty w góry kupuje się o rozmiar lub nawet o dwa rozmiary za duże, ponieważ w czasie wysiłku stopa może spuchnąć. Większy rozmiar przydaje się także przy schodzeniu - chroni palce przed obtarciami, kiedy stopa przesuwa się do przodu. Warto również mieć w butach na wędrówkę miejsce na dodatkową parę ciepłych skarpet.