Być współuzależnionym - co to oznacza

Jeżeli nie chcesz być współuzależnionym, musisz rozpoznać i odrzucić negatywne mechanizmy, które do tego prowadzą, a także zadbać o siebie i szukać fachowej pomocy.

Jeżeli swoje samopoczucie uzależniasz od partnera, a jego potrzeby i pragnienia przedkładasz nad własne, istnieje spore prawdopodobieństwo, że jesteś współuzależniony. Termin współuzależnienie nazywa sposób myślenia, cechy i zachowanie ludzi o pewnym typie osobowości, którym charakteryzują się osoby przyjmujące zbyt dużą odpowiedzialność za życie drugiego człowieka. Najpierw określenie "być współuzależnionym" dotyczyło ludzi związanych z partnerem będącym alkoholikiem czy narkomanem. Obecnie jest ono szerszym pojęciem i ma związek z różnymi osobami, które chcą niejako ratować swego partnera, nadmiernie go chronić bądź uszczęśliwiać kosztem własnego życia. Generalnie chodzi o branie na siebie zbyt dużej odpowiedzialności za bliską osobę, co zazwyczaj wiąże się z utratą kontroli nad własnym życiem.

Mechanizmy współuzależnienia
Jak rozpoznać, czy masz skłonność do tego, aby być współuzależnionym? Jeżeli czujesz większą sympatię do osób w tarapatach i masz przemożną chęć pomagania im; jeżeli stale jesteś gotowy (czy gotowa) do poświęcania się wobec partnera, który tego nie docenia, to zapewne będziesz współuzależniony. Potocznie o takich osobach mówi się, że kochają za bardzo, są za dobre bądź trafiają na niewłaściwych ludzi. Choć jest w tym sporo prawdy, to trzeba zaznaczyć, że oni sami nieraz desperacko szukają miłości i podświadomie wybierają osoby, którymi mogą się w pewnym sensie opiekować. Wzorzec takiego zachowania bywa utrwalany już w dzieciństwie - w domach, gdzie rodzice nie wywiązują się we właściwy sposób ze swych ról. Na przykład może być tak, że ojciec za pomocą swych humorów trzyma rodzinę w szachu, niemalże wszystko obraca się wokół jego nastrojów lub tak, że dziecko nieraz jest pocieszycielem osoby dorosłej. Trzeba przyznać, że wyzbywanie się osobowości współuzależnionej ma ścisły związek ze zmienianiem wewnętrznych przekonań nabytych już w dzieciństwie i okresie dorastania.

Oznaki współuzależnienia
Jeśli ktoś ma powody do sądzenia, że może być współuzależnionym, musi przyjrzeć się swemu zachowaniu i towarzyszącym jemu uczuciom. Niekiedy niełatwo wychwycić tego oznaki, na ogół bowiem symptomy współuzależnienia, zarówno przez nas, jak i otoczenie, postrzegane są jako coś szlachetnego. Niestety, w rzeczywistości poddawanie się czyimś emocjom nie jest naszym wyborem, ale bardziej wyuczonym sposobem na przetrwanie i złudnym dążeniem do zyskania miłości. Zastanów się zatem: Czy nie udajesz, że wszystko idzie dobrze, chociaż tak nie jest? A może nadmiernie chronisz partnera i osłaniasz przed konsekwencjami jego niewłaściwych działań? Czy zrobisz wszystko, aby był szczęśliwy i za wszelką cenę pragniesz utrzymać jego miłość? W jakiej mierze zwracasz uwagę na swoje uczucia i potrzeby? Czy tak naprawdę nie czujesz się wykorzystywana, pełna złości i żalu? Jeżeli odpowiedziałaś twierdząco choćby na jedno pytanie, warto zasięgnąć dalszych informacji na temat współuzależnienia. Dzięki temu możesz uzdrowić swój związek, a zarazem życie. O tym, co to znaczy być współuzależnionym i co można zrobić, aby tego uniknąć, przeczytasz więcej w książkach "Toksyczne namiętności" Susan Forward czy "Kobiety, które kochają za bardzo" Robin Norwood.