Camp Nou: FC Barcelona

Camp Nou. FC Barcelona. Dla wielu kibiców piłki nożnej na świecie te słowa stanowią świętość. Świadczy o tym wszystko - historia stadionu, drużyny i fantastyczna atmosfera.

Budowę tego katalońskiego kolosa rozpoczęto w 1954 roku. 60 tysięcy wolnych miejsc okazało się pojemnością niewystarczającą dla ówczesnych potrzeb FC Barcelony i klub zdecydował o budowie nowego stadionu. Budowa zakończyła się w 1957 roku i pochłonęła niebagatelną sumę 300 milionów peset.

Rozmiary i renoma katalońskiego giganta

Camp Nou jest jednym z największym stadionów na świecie. Jednak, co istotne i wyjątkowe, stadion o tak olbrzymiej kubaturze (99354 miejsca) posiada najwyższą ocenę pięciu gwiazdek, którą przyznaje UEFA. Świadczy to o najwyższym standardzie bezpieczeństwa oraz nowoczesności, które idzie z duchem współczesnego footballu. Płyta stadionu FC Barcelony jest bardzo szeroka (68 metrów), co czyni ją wyjątkowo zdatną do otwartej gry, bogatej w efektowne, wielometrowe przerzuty piłki. Płyta Camp Nou ma długość 105 metrów i usytuowana stosunkowo blisko trybun. Bliższy kontakt z zawsze entuzjastycznie reagującymi kibicami FC Barcelony jest niezwykłym przeżyciem dla drużyn przyjezdnych.

Wzrost znaczenia Camp Nou. "Duma Katalonii"

Od '57 roku, a więc daty skończenia budowy Camp Nou, następuje gwałtowny wzrost liczby fanów katalońskiego klubu, co przekłada się na wzrost znaczenia marki Barcelony na arenie międzynarodowej. Do stadionu Camp Nou zostaje dobudowany kompleks sportowy Palau Blaugrana, zrzeszającym inne dyscypliny, takie jak piłka ręczna, czy koszykówka. Rola Barcelony rośnie i osiąga pierwsze apogeum na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to słynny "Dream Team" złożony z takich piłkarzy jak Rijkaard, Kuman, czy Stoichkov zdobywał laury na arenie międzynarodowej. Dzisiaj kataloński klub to już klubowa potęga zrzeszająca najlepszych graczy na świecie, zdobywców mistrzostw kraju, czy triumfatorów pucharów europejskich. W szeregach Barcelony grają tacy piłkarze jak Messi, Xavi, Iniesta, czy Vila.

Camp Nou - współczesna arena sportowa

Camp Nou to przede wszystkim arena współczesnych wydarzeń sportowych. Wystarczy wspomnieć takie momenty jak finały europejskich pucharów, mecze mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, czy wzbudzające gigantyczne emocje mecze z odwiecznym rywalem FC Barcelony – Realem Madryt. Camp Nou było także areną wydarzeń pozasportowych. W 1982 roku papież Jan Paweł II odprawił na stadionie FC Barcelony msze dla ponad 120 tysięcy ludzi.
Warto także odnotować mecz na otwarcie tego obiektu, gdyż jest w nim zawarty akcent polski. W 1957 roku FC Barcelona zagrała na nim mecz z Reprezentacją Warszawy, wygrany przez Katalończyków 4:2.