Canisterapia-rola zwierząt przy rehabilitacji.

Canisterapia to pomoc łagodnego i przeszkolonego psa przy rehabilitacji chorego. Dzięki obecności psa, pacjent uspokaja się oraz szybciej wykazuje gotowość do współpracy z rehabilitantem.

Kontakt osoby chorej z odpowiednio dobranym i przebadanym psem ma niezwykłe znaczenie w usprawnianiu procesu jej rehabilitacji. Pacjent dzięki canisterapii otwiera się na świat i na drugiego człowieka. Jest to niezbędne do prawidłowego przebiegu leczenia. Obecność psa przy człowieku działa kojąco na ból i uspokajająco.

 

 • Znaczenie słowa "canisterapia"
  Canisterapia zwana również kynoterapią i dogoterapią jest to wspomaganie tradycyjnego leczenia poprzez kontakt człowieka z psem. W czasie trwania rehabilitacji pies, wraz ze swoim przewodnikiem, obserwuje ten proces i aktywnie w nim uczestniczy. Szczególnie ważną rolę psy odgrywają w rehabilitacji dzieci, ludzi starszych czy osób dotkniętych zespołem Downa. Obecnie leczenie przy pomocy psa stosuje się również w logopedii, aby poprzez zabawy z psem polepszyć rozwój mowy u dziecka. Dział zajęć z psem odpowiadający za rehabilitację nazywa się z języka angielskiego Animal Assisted Therapy (AAT). Zajęcia te zaplanowane są według wcześniej ustalonego programu, odpowiedniego dla rehabilitacji.
   
 • Rasy psów odpowiednie dla kynoterapii
  Do pomocy ludziom w procesie rehabilitacji mogą posłużyć tylko psy o łagodnym charakterze. Najpierw muszą przejść odpowiednią tresurę. Muszą też być cierpliwe i lubić dotyk człowieka. Pies powinien być dodatkowo doszkalany w tym względzie. Rasy stróżujące i bojowe są jako psy terapeutyczne wykluczone. Do takiej działalności najbardziej nadają się, między innymi, psy rasy Border Collie i Labrador Retriever. Poza tym, każdy pies, brany pod uwagę jako przyszły terapeuta, powinien być co roku badany i mieć aktualne szczepienia. Choremu towarzyszyć mogą tylko psy zadbane jeśli chodzi o higienę. Nie mogą mieć brudnych uszu ani ropiejących oczu. Absolutnie nie powinny mieć żadnych insektów.
   
 • Wpływ dogoterapii na ciało i duszę
  Z punktu widzenia pacjenta, pies to dobry towarzysz w trudnych chwilach walki z chorobą, ponieważ nie ocenia ludzi po wyglądzie ani po ich zasobach majątkowych. Dzięki temu chory nie krępuje się swojej ułomności wobec psa, co wpływa bezpośrednio na pojawienie się pomiędzy nimi pewnej więzi, co skutkuje lepszym samopoczuciem psychicznym człowieka. Jednak canisterapia to nie tylko wsparcie psychiczne. Już w roku 1883 stwierdzono, że pomaga ona również na poziomie fizycznym. Zostały przeprowadzone badania, z których wynika, że pacjenci, którzy korzystali z pomocy czworonogów mieli niższe ciśnienie krwi. Obniżyło się u nich także tętno.