Chichen Itza - miasto Majów

Chichen Itza to jedno z najlepiej zachowanych miast Majów i Tolteków, ze wspaniałą architekturą i bogatą historią, uważany obecnie za jeden z nowych siedmiu cudów świata.

Majowie, prócz ogromnej wiedzy zdobytej na podstawie obserwacji nieba, byli doskonałymi architektami. Przez blisko tysiąc lat zamieszkiwali i rozbudowywali miasto Chichen Itza, pozostawiając w nim niesamowite budynki, które obecnie są udostępnione turystom.

 

 

  • Rozwój Chichen Itza

Majowie byli wybitnymi astronomami. Dokonywali dokładnych obserwacji nieba i na ich podstawie potrafili przewidzieć między innymi zaćmienia słońca oraz obliczyć okres obrotu Księżyca wokół Ziemi. Przede wszystkim byli jednak bardzo dobrymi architektami, z czego zasłynęła ich cywilizacja. Chichen Itza zostało założone prawdopodobnie w połowie V wieku naszej ery i przez kolejnych tysiąc lat było zamieszkane. Miasto najbardziej rozwijało się na przełomie X i XI wieku. W budownictwie przeplatają się ze sobą dwie kultury- Majów oraz Tolteków, którzy podbili miasto i później rozbudowali. Swoją nazwę, w tłumaczeniu Źródła Ludu Itza, bierze od dwóch świętych zbiorników, głębokich na sześćdziesiąt i szerokich na czterdzieści metrów, przy których jest położone. Majowie składali w nich ofiary, przede wszystkim z dziewic oraz cennych przedmiotów, aby przebłagać boga o sprowadzenie deszczu. Odkryte zostało przez Edwarda Herberta Thompsona w 1924 roku, a w 1988 miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest uważane za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

 

  • Zabudowa miasta Majów- Chichen Itza

Nad całym miastem wznosi się olbrzymia piramida El Castillo. Wejścia do środka strzegą wyrzeźbione głowy Pierzastego Węża. Składa się ona z dziewięciu kondygnacji. Z czterech stron świata, dokładnie wyznaczonych, prowadzi na nią dziewięćdziesiąt jeden schodów, które wraz z tarasami miały symbolizować ilość dni i miesięcy w ciągu roku. W Chichen Itza wybudowano także Świątynię Wojowników, którą podtrzymują filary w kształcie pierzastych węży. Całość zdobią kolumny wyrzeźbione w postaci wojowników oraz freski przedstawiające wyobrażenie boga deszczu. Znajduje się tam także obserwatorium astronomiczne El Caracol, czyli Ślimak. Jest to wysoka na dwanaście metrów okrągła wieża, o średnicy blisko siedmiu metrów. Do górnego tarasu prowadzą spiralne schody, od których wzięła się nazwa budowli. Uwagę zwraca również Świątynia Jaguarów, pozostałość po Toltekach. Jej progu strzeże postać jednego z dzikich kotów. Majowie, prócz wspaniałych, wzniosłych budynków, stworzyli rozległe boisko do gry w piłkę, w kształcie prostokąta. Okalające go ściany wznoszą się na osiem metrów, dwie krótsze mają długość prawie trzydziestu metrów, a dłuższe ponad osiemdziesiąt. W rogach boiska postawiono świątynie, ale do dziś nie wiadomo jaki miały one związek z grą.