Chiński masaż Tui Na

Tui Na jest techniką masażu wywodzącą się z Chin i praktykowaną w tym rejonie już od 4000 lat, której pozytywne skutki potwierdzają obecnie specjaliści w dziedzinie medycyny.

Tłumaczenie słów Tui Na (popychanie, uciskanie) wskazuje nam technikę, jaką wyznacza chiński masaż. Chińczycy są twórcami teorii, według której wszechświat jest przepełniony cząsteczkami energii życiowej Qi. Przepływa ona także przez nasz organizm wzmacniając umysł i ciało. Celem masażu Tui Na jest wywarcie nacisku na specyficzne punkty i uwolnienie tym samym energii Qi.

 

 

  • Tui Na – dobry na wszystko

Masaż skierowany jest głównie dla osób borykających się z bólami mięśni i stawów. Tui Na jest dobry nie tylko po przemęczeniach, świetnie sprawdza się również w przypadku urazów i kontuzji będących efektem uprawiania sportów. Chiński masaż przynosi ulgę dla pleców, karku i ramion. Co ciekawe, Tui Na może również pomóc w przypadku bezsenności, migren a nawet braku energii. Masażyści niekiedy wykorzystują dodatkowo maści ziołowe i plastry, zwiększając tym samym uczucie odprężenia i relaksacji. Ponadto należy zauważyć że Tui Na jest uznawany za bardzo bezpieczny rodzaj terapii, która nie wpływa niekorzystnie na zdrowie pacjenta.

 

  • Technika masażu Tui Na

Tui Na zapewnia komfort zarówno masażyście jak i pacjentowi – nie są wymagane olejki, a masowanie odbywa się przez ubranie, które powinno być wygodne i bawełniane. Pacjent zajmuje miejsce na krześle lub kładzie się na łóżku. Następnie masażysta rozpoczyna Tui Na od stopniowego używania siły, stosując przy tym dłonie, łokcie a nawet stopy. Ucisk pobudza czucie w skórze, jednocześnie łagodząc ból, a ugniatanie wspomaga przepływ krwi. Technika rozcierania zaś, ma na celu przede wszystkim usprawnienie i pobudzenie krążenia. W Tui Na stosuje się także rozciągane, które rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle odniesione na skutek urazów sportowych.

 

  • Zastrzeżenia odnośnie stosowania Tui Na

Masaż jest z reguły bardzo bezpieczny, bez jakichkolwiek skutków ubocznych, jednakże istnieją pewne przeciwwskazania. Tui Na nie może być stosowany u osób, które cierpią na nowotwory lub poważne choroby serca. Z masażu nie powinni korzystać także chorzy dotknięci osteoporozą oraz miejscowym zmianami na skórze ( wypryski, łuszczyca). Zabronione jest również masowanie okolic lędźwiowych. Jedynym negatywnym skutkiem Tui Na mogą być niewielkie siniaki, spowodowane nadmiernym wkładem siły masażysty.