Chińskie lampiony domowej roboty

Aby móc cieszyć się pięknym chińskim lampionem będziesz potrzbował tylko kawałka drutu, torby papierowej, sznurka i świeczki - a widok po zmroku będzie oszałamiający!

Nietypowe latające lampiony możesz oczywiście kupić w sklepie lub przez internet, lecz to na pewno nie zapewni Ci tyle wrażeń, ile dekoracje wykonane samodzielnie. Robiąc chińskie lampiony samemu będziesz miał świadomość, że są naprawdę wyjątkowe i niepowtarzalne, dodatkowo będziesz miał satysfakcję, że zrobiłeś je własnymi rękoma.

Co będzie potrzebne do zrobienia lampionu?
Każdy, kto tylko ma na to chęć, może samodzielnie wykonać chińskie lampiony, które są tak popularne na dalekim wschodzie. Będziesz do tego potrzebował patyczki do szaszłyków lub dwa kawałki druta o długości około 30 do 40cm, niewielkie świeczki (mogą to być małe świeczki na tort urodzinowy), papier do uformowania lampionu lub w prostszej wersji zwykłą papierową torbę na zakupy oraz sznurek lub nici. Jeśli chcesz dodatkowo udekorować lampion, możesz przygotować farby, sztuczne kwiaty lub inne, dowolne akcesoria do dekoracji kloszu. Pozornie trudne do wykonania latające lampiony wykonasz szybko i bez komplikacji. Najpierw połącz dwa patyczki na krzyż przy użyciu mocnej nitki lub sznurka. Jeśli używasz drutów możesz je skręcić po środku. Mniej więcej pośrodku każdego skrzydła powstałego krzyża przyklej świeczki wykorzystując ciepły wosk. Kiedy już świece są przytwierdzone do podstawy musisz zamontować „klosz” Twojego lampionu. Rolę tę spełni papierowa torba na zakupy. Przy użyciu wcześniej przygotowanych nici lub sznurka przymocuj torbę w czterech miejscach, na zakończeniu każdego skrzydła podstawy. Dno torby powinno zamykać lampion od góry, dół pozostaje otwarty. Jeśli nie masz papierowej torby, wytnij z papieru prostokąt i okrąg o średnicy równej odległości, pomiędzy naprzeciwległymi końcami podstawy. Prostokątny kawałek papieru zwiń w tubę, na górze zamocuj okrąg, aby stworzyć zamknięty klosz lampionu. Całość przymocuj do konstrukcji w taki sposób, jak klosze lamp domowych, czyli otwartą częścią na dół.

Czy lampion poleci?
Jeśli przygotowałeś go w sposób opisany powyżej, powinien bez trudu unieść się w górę. Aby chińskie lampiony wzniosły się w powietrze musisz zapalić umieszczone wewnątrz świece. Spalając się posłużą one za paliwo. Wytworzą ciepłe powietrze, które wypełniając papierową powłokę lampionu uniesie go. Dobrze skonstruowane lampiony mogą polecieć bardzo wysoko. Po wypaleniu świec chińskie lampiony opadają powoli w dół, lądując z reguły w pobliżu miejsca, z którego wystartowały. Ale pamiętaj, że wiatr może je znieść, więc należy puszczać je w bezpiecznej odległości od obiektów łatwopalnych.