Choroba Krona - uciążliwa choroba układu pokarmowego

Częste biegunki, zaparcia i brak apetytu – pomimo tego, że choroba Krona nie jest uleczalna, można łagodzić i zapobiegać występowaniu niebezpiecznych dla zdrowia symptomów choroby.

Choroba Krona, a dokładniej choroba Leśniewskiego – Crohna jest poważną chorobą, rozwijającą się w układzie pokarmowym, zwłaszcza w jelicie cienkim, powodując szereg doskwierających i uciążliwych objawów. Niestety do tej pory nie wiadomo, co wywołuje chorobę Krona i jakie czynniki mogą wpływać na rozwój tego schorzenia. Pomimo tego, że najczęściej rozwija się ona w jelicie cienkim, to może ona dotyczyć każdego odcinka układu pokarmowego, powodując rozwój zapalenia ścian przewodu pokarmowego. Na chorobę Leśniewskiego – Crohna chorują ludzie w każdym wieku, ale najwięcej przypadków osób chorych plasuje się między szesnastym, a czterdziestym rokiem życia. W Polsce schorzenie to występuje stosunkowo rzadko – choruje około pięć tysięcy osób.

 

 

  • Objawy choroby Krona

Przewlekłą biegunka, częste bóle w dolnej i środkowej części brzucha, zmiany w okolicach odbytu, niedrożność jelit – to typowe objawy choroby Krona. Osoba cierpiąca na tego typu schorzenie bardzo często musi borykać się także z wzdęciami, zaparciami oraz brakiem apetytu, który może prowadzić do wychudzenia i osłabienia organizmu. Rozwój choroby może powodować objawy pozajelitowe, nie związane bezpośrednio z układem pokarmowym, mogą powstawać zmiany skórne, w okolicach stawów czy narządu wzroku. Ponadto chorobie często towarzyszy stan podgorączkowy i niedokrwistość. Ryzyko wystąpienia choroby jest większe u osób, którzy mieli w rodzinie osobę, cierpiącą na chorobę zapalną jelit. Nie należy zatem bagatelizować żadnych niepokojących objawów, gdyż rozwój schorzenia prowadzi do wystąpienia poważnych powikłań w całym organizmie.

 

  • Leczenie choroby Krona

Do tej pory nie wynaleziono skutecznej metody, która pozwalałaby na stu procentowe zwalczenie choroby. Nie wiemy także co dokładnie powoduje to schorzenie, dlatego profilaktyka nie jest łatwa. Leczenie choroby Krona możemy podzielić na dwa etapy – pierwszy etap ma na celu łagodzenie objawów i doprowadzenie do wygojenia uszkodzonych powierzchni błony śluzowej przewodu pokarmowego, natomiast celem drugiego etapu leczenia jest zapobieganie nawrotom choroby oraz zapobieganie rozwojowi powikłań. Należy pamiętać o tym, że choroba Krona jest nieuleczalna, można jedynie stosować leczenie zachowawcze – przestrzegając odpowiedniej diety, zażywając leki (glikokortykosteroidy, aminosalicylany, leki immunosupresyjne czy biologiczne). Jeżeli jest to konieczne, stosuje się także leczenie chirurgiczne, gdy leczenie farmakologiczne okazuje się być nieskuteczne.