Choroba lokomocyjna - jak jej przeciwdziałać

Odpowiednie miejsce w pojeździe, lekkostrawny posiłek i dobre samopoczucie przed podróżą to niektóre ze sposobów, aby choroba lokomocyjna nie utrudniała wyjazdów.

Wiele osób cierpi na przypadłość, która komplikuje im wakacje, służbowe wyjazdy oraz wszelkie podróże. Choroba lokomocyjna (czyli kinetoza) jest wywołana na skutek zaburzeń narządu równowagi. Przyczyną jest brak zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika, odbieranych przez mózg. Niestety nie jest możliwe zupełne wyleczenie się z choroby tak, aby dolegliwości nie powracały, jednak da się zniwelować większość objawów, stosując się do poniższych wskazówek.

 

Objawy w różnym stadium
Na początku choroba lokomocyjna objawia się przede wszystkim brakiem apetytu i uczuciem niewygody. Ponadto może występować zmęczenie i złe samopoczucie, które nie zawsze jest łączone z kinetozą. Kolejne objawy to zawroty głowy i nudności, które prowadzą do wymiotów. Często chorym towarzyszy także nadmierna potliwość, suchość w ustach lub wręcz przeciwnie - ślinotok. Zazwyczaj objawy mijają po zakończeniu podróży, jednak w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do wycieńczenia, dlatego warto się przed nimi uchronić.

 

Zalecenia przed podróżą
Na samopoczucie podczas podróżowania można wpłynąć jeszcze przed wyruszeniem. Bardzo istotne jest dobre samopoczucie - należy być wypoczętym i wyspanym, albowiem brak snu może nasilać nieprzyjemne objawy. Ponadto ważne jest, aby zjeść lekkostrawny posiłek około dwie godziny przed wyjazdem. Nie jest wskazane spożywanie ciężkostrawnych, tłustych potraw, które mogą spowodować nasilone wymioty. Nie wolno spożywać także alkoholu oraz produktów zawierających kofeinę i napojów gazowanych (nawet wody). Ważny jest także ubiór - powinno się wybrać taki, który nie krępuje ruchów, nie uciska ciała. Jeśli jest ciepło, warto wybrać coś przewiewnego i dobrać materiał, który nie sprawia, że ciało bardziej się poci. W zimie należy zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, aby nie przemarznąć.

 

Wskazówki w trakcie podróży
W pociągu, autobusie czy innych środkach transportu należy zawsze siadać przodem do kierunku jazdy i ułożyć się w pozycji półleżącej. Nie należy stosować się do tego zalecenia podróżując samochodem, albowiem w razie wypadku jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia podróżnego. W autobusach powinno się wybierać miejsce jak najbardziej oddalone od osi kół, czyli jak najbliżej środka pojazdu. W samolocie natomiast, dobre miejsce ulokowane jest nad skrzydłem, najlepiej od strony okna. Inną wskazówką jest robienie, w miarę możliwości, częstych przerw podczas jazdy, nawet pięciominutowych. W tym czasie należy wyjść z pojazdu i zaczerpnąć świeżego powietrza, a także przejść się. Pojazd powinien być podczas przerw wietrzony. Jeśli miejsce siedzące znajduje się przy oknie, nie powinno się patrzeć na mijające obiekty, które mogą powodować nudności. Lepiej obrać sobie jeden punkt, spoglądać na horyzont, który jest oddalony.

 

Wyjście awaryjne
Jeśli powyższe metody nie przynoszą rezultatów, można skorzystać z leków dostępnych w aptece. Jednym z nich jest środek zawierający Dimenhydrynat, który osłabia nieprzyjemne objawy choroby lokomocyjnej (na przykład niweluje nudności), jednak powoduje senność. Inny lek zawiera Prometazynę, jednak jest on dostępny wyłącznie na receptę.