Choroba lokomocyjna u dziecka - jak sobie z nią radzić?

Planując dłuższy wyjazd z dzieckiem należy przygotować się na to, że twoja pociecha cierpi na chorobę lokomocyjną. Do najczęstszych symptomów tej przypadłości należą nudności, zawroty głowy oraz wymioty.

Choroba lokomocyjna jest spowodowana sprzecznymi sygnałami wysyłanymi do mózgu. Twój błędnik informuje ośrodek równowagi o tym, że twój organizm znajduje się w ruchu, zaś narząd dotyku, a czasem wzroku temu zaprzecza. Jeżeli podczas dłuższej podróży samochodem czy autobusem twoja pociecha czuje się niekomfortowo, narzeka na zawroty głowy czy nudności oznacza to, iż prawdopodobnie cierpi właśnie na tą przypadłość. Jeżeli przed wyjazdem odpowiednio przygotujesz się do niego, możesz zapobiec wystąpieniu przykrych objawów u dziecka i zapewnić swojemu skarbowi bezpieczną i wygodną podróż bez dokuczliwych niespodzianek.

Zaplanuj wyjazd wraz z malcem, by choroba lokomocyjna nie stanowiła przeszkody

Dzień przed podróżą dziecko nie powinno spożywać żadnych ciężkostrawnych posiłków. Na śniadanie przygotuj mu coś lekkiego, najlepiej owoce czy pieczywo niskokaloryczne, dobrym rozwiązaniem jest herbatka z dodatkiem sproszkowanego imbiru, która łagodzi potencjalne objawy, które mogą wystąpić podczas jazdy. Podczas podróży twoja pociecha nie powinna spożywać zbyt wiele pokarmów, ani płynów, o słodyczach czy czekoladzie musi kategorycznie zapomnieć. Jeżeli jedziesz własnym samochodem zatrzymuj się rzadko, ale na stosunkowo długie postoje, niech twoja latorośl rozprostuje nogi i chwilę pospaceruje, zbyt krótkie przystanki mogą tylko wzmóc symptomy chorobowe. Podróżując autobusem zadbaj o dość dużą torbę lub worek na wypadek gdyby dziecko zwymiotowało. Staraj się jednak do tego nie dopuścić, gdyż to niezręczna sytuacja zarówno dla ciebie, jak i dziecka. Twoja latorośl powinna siedzieć koniecznie przy oknie, co naturalnie zmniejsza dezorientację ruchową. Jeżeli planujesz podróż z niemowlęciem, najlepiej wybierz porę, kiedy zazwyczaj śpi. Jeżeli chodzi o starsze dzieci nie zmuszaj dziecka, aby wstawało zbyt wcześnie rano, niewyspany organizm jest mniej odporny. W autobusie warto pomyśleć o znalezieniu miejsca położonego, jak najdalej od osi kół, bowiem w środkowej części pojazdu wstrząsy są najmniej odczuwalne.

Jeżeli nic nie pomaga na chorobę lokomocyjną

Jeżeli objawy choroby lokomocyjnej są nazbyt uciążliwe, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie organizmu niezbędne staje się podanie preparatów farmaceutycznych. Najpopularniejszym środkiem na polskim rynku jest Aviomarin, jeżeli chodzi o skuteczność z całą pewnością można go polecić. Trzeba jednak wspomnieć o tym iż, stosujemy go tylko u dzieci powyżej piątego roku życia, ponadto po jego spożyciu mogą wystąpić skutki uboczne, między innymi bóle głowy. Preparat stosujemy przed podróżą. Jeżeli chodzi o środki homeopatyczne np.: Cocculine, można je podawać nawet małym dzieciom, jednak większość lekarzy uważa te środki za nieskuteczne powodujące jedynie tak zwany efekt placebo. Ostatnio pojawił się na rynku specjalnie dedykowany dla małych pacjentów syrop Lokomotiv. Wszystkie omówione środki stosujemy przed podrożą. Przed wyborem preparatu powinniśmy także upewnić się, iż dziecko nie jest uczulone na żaden z jego składników.