Chorwacja - to musisz zobaczyć

Podczas zwiedzania Chorwacji warto zobaczyć półwysep Istrianad wodami Adriatyku oraz Dalmację i Dubrownik.

Chorwacja to państwo położone w południowej części Europy, nad Morzem Adriatyckim. Niepodległość zdobyła dopiero w 1991, po odłączeniu się od dawnej Jugosławii. Najbardziej popularnym, wśród turystów, jest Półwysep Istria i Dalmacja oraz wyspy, których Chorwacja ma ponad tysiąc.

 

 

  • Chorwacki półwysep - Istria

Na Półwyspie Istria znajduje się wiele ciekawych i bogatych w zabytki miast i miasteczek, dzięki którym można poznać burzliwą historię tej krainy. Zwiedzanie powinno się rozpocząć od Puli (miasta największego na półwyspie), gdzie znajduje się amfiteatr z I w.p.n.e., wybudowany z polecenia rzymskiego cesarza Wespazjana. To chorwackie miasteczko posiada w swoim dorobku także inne piękne, starorzymskie budowle, takie jak Świątynię Augusta, Bliźniaczą Bramę czy Łuk Triumfalny Sergiusza. Ogromem zabytków pochwalić się może także Novigrad, niewielki port leżący na zachodnim wybrzeżu chorwackiego Półwyspu Istria, gdzie można podziwiać pochodzący z XVI w. Belweder oraz zabytkową Dzwonnicę. Warto udać się do Poreču z Bazyliką św. Eufrazjurza, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnym miejscem, do którego lgną turyści, jest Vrsar- urokliwe chorwackie miasteczko kuszące przyjezdnych egzotyczną, śródziemnomorską roślinnością, pięknymi, złocistymi plażami i krystalicznie czystymi wodami Adriatyku. Chcąc zobaczyć Aleję Głagolicy, tworzonej przez dwanaście pomników, należy udać się do Roc i Hum.

 

  • Piękna Chorwacja - Dalmacja i Dubrownik

Dalmacja to malutkie chorwackie miasteczka, gdzie ludzie żyją przede wszystkim z rybołówstwa i rolnictwa. Kraina ta cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, przyciąganych do tego miejsca niezwykłą malowniczością krajobrazów, piaszczystymi, złocistymi plażami, gorącym klimatem oraz niepowtarzalną atmosferą. Ten chorwacki skrawek ziemi przepełniony jest urokliwymi, zielonymi wyspami oraz piękną przyrodą budzącą się do życia każdego ranka. Turyści mogą tam zapomnieć o trudach życia codziennego i o swoich problemach. Cisza oraz spokojny tryb życia mieszkańców pozwala na odprężenie i cieszenie się wspaniałymi widokami. Planując wycieczkę do Chorwacji nie wolno pominąć Dubrownika, nadmorskiego miasteczka położonego na południu kraju. Stara część miasta została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, bogatej w przepiękne zabytki. Warto zobaczyć Wielką Fontannę Onufrego z 1438 roku, Pałac Sponza czy pochodzący z XVI wieku kościół Zbawiciela. Całe miasto otoczone jest murami wysokimi na dwadzieścia pięć metrów i wijącymi się przez dwa kilometry. Wybierając się tu na okres wakacji można trafić na coroczny Letni Festiwal, święto muzyczne. Chorwacja jest bogata w ciekawe miejsca i rok rocznie przyciąga do siebie coraz większą rzeszę turystów, z których każdy z nich znajdzie w tym przepięknym kraju coś dla siebie.