Chrapanie: przyczyny i leczenie

Nikt nie lubi miarowego furkotu w środku nocy, jednak przyczyny chrapania mogą być bardziej niepokojące niż jego skutki. Warto zawczasu pomyśleć o leczeniu tej uciążliwej przypadłości.

Czasami przyczyną chrapania bywa silne zmęczenie lub upojenie alkoholowe. Wówczas możemy mówić o okazjonalnym występowaniu tej dolegliwości. Jeżeli jednak pojawia się ona każdej nocy lub bardzo regularnie, warto bliżej przyjrzeć się tej irytującej przypadłości. Jej przyczyny mogą być błahe, ale również bardzo niepokojące.

 

 

  • O niebezpieczeństwach chrapania

Symptomy chrapania są wszystkim dobrze znane. Najważniejszym z nich, jest specyficzny, miarowy, donośny dźwięk wydawany przez sen. Ten charakterystyczny zespół odgłosów jest spowodowany drganiem podniebienia i języczka. Jego przyczyny mogą być bardzo różne. Chrapanie to zazwyczaj zaledwie składowa poważniejszych zaburzeń oddychania w trakcie snu. Prowadzi ono do niedotlenienia organizmu, co może owocować rozdrażnieniem oraz słabszą kondycją w ciągu dnia. Daleko idące konsekwencje chrapania mogą być jednak dużo bardziej dramatyczne. Chrapiący są zagrożeni ryzykiem zawału oraz udaru mózgu, który bywa skutkiem niedotlenienia organizmu. Powodem może być zarówno występujący często w związku z chrapaniem bezdech, ale również odczuwalny deficyt snu u chrapiącego.

 

  • Walka z chrapaniem w gabinecie lekarskim

Przede wszystkim chrapiący musi odwiedzić odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę. Pierwsze kroki powinien skierować do lekarza internisty, który przeprowadzi wstępny wywiad. Prawdopodobnie jednak nie obejdzie się bez wizyty u laryngologa, a być może również pulmonologa czy alergologa. Co ciekawe, przyczyną chrapania mogą być również czynniki emocjonalne, w tym zwłaszcza przebyta depresja, stany lękowe i nerwicowe. Być może konieczna będzie również konsultacja psychologiczna oraz wybór właściwej drogi ukojenia skołatanych nerwów.

 

  • Różnorodne metody walki z chrapaniem

Po wstępnych konsultacjach oraz wykonaniu przez laryngologa badania apnografem można ustalić najlepszą metodę leczenia. W skrajnych przypadkach konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Jedną z najpopularniejszych technik jest metoda koblacji. Jest to zaledwie kilkugodzinny zabieg, nie wymagający od pacjenta dłuższej hospitalizacji. W trakcie operacji wykorzystywane są fale radiowe. Najczęściej można jednak poprzestać na farmakoterapii. Dobre efekty przynosi stosowanie sprayów do gardła oraz specjalistycznych gum do żucia na bazie olejku mięty pieprzowej, który doskonale inhaluje i udrażnia drogi oddechowe. Dobrym krokiem jest także powrót do dobrej formy fizycznej przy pomocy lekkiej diety oraz wysiłku fizycznego. Nadwaga jest jedną z głównych przyczyn uciążliwego chrapania.