Chrapanie - przyczyny i postępowanie

Chrapanie powstaje w wyniku drgań powietrza w zwężonej przestrzeni gardła, a leczone może być chirurgicznie lub poprzez zmianę stylu życia.

Chrapanie to dolegliwość, na którą cierpi prawie połowa ludzi na świecie. Występuje ona z mniej więcej równą częstotliwością u kobiet i u mężczyzn (jednak u kobiet zwykle rozpoczyna się później). Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, wpływa ono negatywnie na nasze funkcjonowanie - może na przykład obniżać poziom koncentracji uwagi, wpływać na wydajność w pracy, być przyczyną przewlekłego przemęczenia i bólu głowy, a co najważniejsze, może być zapowiedzią poważniejszych zaburzeń oddychania, takich jak bezdech.

 

 

  • Przyczyny chrapania

Przyczyny występowania tej dolegliwości tkwią w budowie górnych części układu oddechowego. Podczas oddychania ustami (a tak często oddychamy w nocy) wiotkie części podniebienia i języczka zaczynają drgać. Jeżeli droga przepływu powietrza jest w tym miejscu zwężona, ma ono ograniczoną możliwość przedostania się do płuc i zaczyna wirować. To prowadzi z kolei do poruszania luźnych struktur w gardle i wywołania odgłosów chrapania. Zwężenie drogi przepływu powietrza spowodowane może być na przykład przerostem języczka, nadmiarem tkanki tłuszczowej w okolicach podniebienia, powiększonymi migdałkami lub wydłużeniem miękkich części podniebienia. Także nieprawidłowości w budowie nosa, takie jak przerost małżowin nosowych, skrzywienie przegrody nosowej, występowanie różnego rodzaju nieżytów, a nawet zwykły katar, mogą sprzyjać występowaniu tej dolegliwości, zwiększają bowiem prawdopodobieństwo oddychania przez usta. Ponadto ryzyko wystąpienia zaburzenia oddychania w czasie snu wzrasta u osób pijących przed snem alkohol oraz przyjmujących leki nasenne (powodują one bowiem duże rozluźnienie mięśni szyi i podniebienia, otwieranie ust i cofanie się języka w stronę gardła).

 

  • Leczenie chrapania

W przypadku gdy dolegliwość ta wywołana jest nieprawidłową budową narządów oddechowych, leczenie polega na wykonaniu chirurgicznych zabiegów, mających na celu poszerzenie drogi przepływu powietrza. Może to być na przykład skrócenie języczka, wykonanie niewielkich nacięć w gardle czy usunięcie migdałków. Obecnie dużą część zabiegów laryngologicznych wykonuje się laserowo, co umożliwia pacjentom szybki powrót do formy i wykonywanych obowiązków. Dość często, aby pozbyć się chrapania, wystarczy jednak większa dbałość o własne zdrowie – zaprzestanie palenia, picia alkoholu czy zmiana diety (aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej). Takie zabiegi często skutecznie umożliwiają pozbycie się przykrej dolegliwości bez konieczności interwencji chirurgicznej.