Chromoterapia – działanie i zastosowanie

Chromoterapia jest to sposób leczenia lub metoda wspomagająca terapię wielu chorób, polegająca na wywoływaniu kolorem określonych reakcji w organizmie.

Leczenie za pomocą barw czyli chromoterapia to metoda terapii znana już od kilku tysięcy lat. Już bowiem starożytni odkryli wpływ kolorów na organizm ludzki. Współcześni chromoterapeuci dogłębnie poznali oddziaływanie poszczególnych barw na człowieka i jego samopoczucie.

 

 

  • Działanie chromoterapii

Kolory w chromoterapii traktowane są jako energia. Człowiek na różny sposób postrzega ową energię, ponieważ na każdą barwę oko ludzkie i mózg reagują w odmienny sposób. Komórki światłoczułe, znajdujące się w siatkówce oka, czyli czopki i pręciki wykazują różny stopnień wrażliwości na kolory. Mózg odnotowuje fakt widzenia danego koloru poprzez wysłanie sygnału do określonego gruczołu dokrewnego. Następnie gruczoł reaguje wytwarzaniem hormonów, które z kolei oddziałują na szereg narządów wewnętrznych. W tenże sposób na przykład kolor czerwony działa pobudzająco na organizm, ponieważ pobudza do pracy nadnercza. Ponadto również światło o określonej barwie, przenikając przez tkanki, wpływać może na procesy chemiczne zachodzące w organizmie. Uważa się również, że upodobanie do jakiegoś koloru bądź awersja do niego odzwierciedla wewnętrzne potrzeby czy nieprawidłowości w organizmie. Kolory wpływają nie tylko na fizjologię, ale także na psychikę, samopoczucie człowieka. Zdarza się bowiem, że otoczenie danego koloru oddziałuje pozytywnie bądź negatywnie na emocje. Chromoterapia zakłada, że kolory mogą wyciszać, pobudzać, denerwować, a nawet dawać odczucie ciepła bądź zimna.

 

  • Zastosowanie kolorowej terapii

Chromoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu lub terapiach uzupełniających leczenie wielu schorzeń. Koloroterapię wykorzystuje się między innymi do łagodzenia objawów oraz leczenia chorób układu oddechowego i pokarmowego, migren, nerwobóli, depresji, nerwic czy zaburzeń snu. Szczególnie w bezsenności stosuje się leczenie kolorem. Zaleca się wtedy otaczanie się przed snem barwami błękitu lub oświetlanie pomieszczenia, w którym się przebywa niebieskim światłem. Ponadto odkryto również duży wpływ barw w terapii dzieci upośledzonych. Odpowiednia intensywność i kolor naświetlania wpływa bowiem na poziom pobudzenia dziecka; szczególnie chromoterapia pomaga w leczeniu stereotypii (zaburzenie osób niepełnosprawnych umysłowo polegające na bezcelowym powtarzaniu tych samych słów, postaw, zachowań) oraz łagodzeniu agresji u dzieci. W koloroterapii barw ciepłych (czerwony, żółty, pomarańczowy) używa się do pobudzania i dodawania energii, zaś zimnych (odcienie zieleni, fioletu i błękitu) do wyciszania, łagodzenia i uspokajania.