Chrzciny dziecka: wydatki z tym związane

Chrzciny dziecka wiążą się z wydatkami związanymi z odpowiednim ubiorem dziecka, a także poczęstunkiem dla gości.

Taka wyjątkowa uroczystość rodzinna, jaką są bez wątpienia chrzciny dziecka wymaga pewnych nakładów finansowych, które muszą ponieść rodzice. Sama uroczystość chrztu świętego nie pociąga za sobą dużych kosztów. W większości parafii przyjmuje się, że za chrzciny dziecka płaci się "co łaska". Co prawda zdarzają się parafie, gdzie proboszcz ustala kwotę minimalną, jednak nie są to zbyt wygórowane ceny. Większe koszty pociąga za sobą poczęstunek dla osób zaproszonych na tę uroczystość, czy ubranko dla dziecka.

Ubranko i akcesoria do chrztu
Ogólnie przyjęte jest, aby dziecko do chrztu podawać ubrane na biało, co ma symbolizować jego czystość i niewinność. Coraz częściej odchodzi się jednak od tego zwyczaju i ubiera dziecko w pastelowe błękity czy róże. W sklepach można kupić gotowe zestawy do chrztu. Ceny utrzymują się w granicach od 90 do około 200 złotych, ale oczywiście można zapłacić i więcej. Mniej kosztowną wersją jest samodzielne skompletowanie ubranka w sklepie z odzieżą dla niemowlaków. Białe śpioszki z kaftanikiem, koszulką i czapeczką to koszt około 30-50 złotych. Na chrzciny dziecka trzeba też zakupić świecę oraz specjalną szatkę, którą nakłada się na dziecko podczas chrztu. Tradycyjnie świecę do chrztu powinien kupić ojciec chrzestny, a szatkę matka chrzestna. W tym przypadku, podobnie jak w przypadku ubranka ceny są zróżnicowane. Za świecę, która stanowić będzie również pamiątkę chrztu trzeba zapłacić około 20 do 50 złotych. Najbardziej zróżnicowane są ceny szatki do chrztu. Od tych najprostszych, klasycznych za kilkanaście złotych po te atłasowe czy ręcznie haftowane za kilkadziesiąt złotych.

Poczęstunek dla gości
Poza wydatkami związanymi z ubiorem dziecka do chrztu rodzice muszą także liczyć się z pewnymi wydatkami związanymi z ugoszczeniem zaproszonych osób. Najmniej kosztowne jest z pewnością ugoszczenie rodziny w domu. Wystarczy uroczysty obiad, czy słodki poczęstunek w gronie najbliższych osób. Coraz większa liczba rodziców decyduje się jednak zatrudnić na chrzciny dziecka profesjonalną firmę cateringową bądź wynająć specjalnie na tę okazję salę. W zależności od miejsca, wybranego menu, a także renomy jaką posiada dana firma czy lokal koszt takich usług mieści się granicach 30 do nawet 150 złotych za osobę. Trzeba również pamiętać, iż przy większej, wystawniejszej uroczystości wypada wręczyć gościom eleganckie zaproszenia, co wiąże się z kolejnym wydatkiem. Koszt jednego zaproszenia to maksymalnie 5 złotych, jednak liczbę tą należy oczywiście pomnożyć przez liczbę osób, które mamy zamiar zaprosić. Takie zaproszenie będzie miłą pamiątką dla gości. Urządzając chrzciny dziecka trzeba zatem najpierw policzyć liczbę osób, które chcemy zaprosić i ustalić budżet, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na tę uroczystość, gdyż wydatki związane z chrzcinami rosną wraz z liczbą zaproszonych osób.