Cięcie drzew - jak sobie z tym poradzić?

Cięcie drzew to zabiea kosmetyczny, polegający na przycinaniu zbędnych gałęzi oraz kłączy, który należy wykonywać co rok, a którego przebieg i czas wykonywania zależy od gatunku.

Kluczowym elementem pielęgnacji drzew jest ich przycinanie. Cięcie drzew jest konieczne aby zapewnić obfite zbiory, ale także aby ochronić drzewa przed chorobami. Ponadto estetycznie i równo przycięte drzewa o wiele lepiej się prezentują. Należy przycinać je regularnie, żeby dać szansę młodym pędom.
 

 • Kiedy dokonywać cięcia drzew
  Drzewa owocowe z gatunku ziarnkowych, czyli grusze oraz jabłonie należy przycinać wiosną. Gatunki pestkowe, czyli czereśnie oraz wiśnie przycina się po zbiorach - w sierpniu. Brzoskwinie, które są nieodporne na mróz tnie się późną wiosną w okolicach końca kwietnia. Młode drzewa, które trzeba dopiero uformować, należy przycinać około lutego-marca. Drzewa, które są odporne na mrozy, czyli śliwy, przycina się dopiero późną jesienią a także w okresie zimowym. Istnieją także drzewa, których się nie przycina w ogóle. Są to drzewa iglaste o równym pniu, czyli świerk czy jodła. Ponadto należy zauważyć, że drzewa iglaste posiadają ładny kształt, a przycinając je, można spowodować rozrastanie się ich na boki.
   
 • Jak przycinać drzewa
  Przycinanie młodych drzew ma za zadanie odpowiednie ich uformowanie, nadanie kształtu koronie. W takiej sytuacji wystarczają drobne korekty - przycięcie krzyżujących się oraz nieodpowiednio rozmieszczonych gałęzi. Konieczne jest wykonanie cięcia jak najszybciej po to, by nie osłabiać drzew. U dojrzałych drzew należy przycinać suche, chore, uszkodzone gałęzie, a także kierujące się ku środkowi pędy. Poza tym konieczne jest przycinanie małych, chudych gałązek, które nigdy nie obrodzą. Dla bezpieczeństwa dojrzałych drzew konieczne jest zadbanie o to, by pień nie był przeciążony gałęziami o ogromnej masie. Trzeba tego pilnować na bieżąco. Wykonując cięcia gałęzi należy sugerować się indywidualnym rozwojem każdego z drzew.
   
 • Technika cięcia drzew
  Aby samemu nie zaszkodzić drzewom, dobrze jest znać technikę przycinania gałęzi. Ciężkie gałęzie należy przycinać od dołu, aby taka gałąź nie złamała się, przy okazji zrywając korę z pnia i uszkadzając go. Samo cięcie powinno być wykonane pod ukosem, tuż nad oczkiem bądź też pędem wychodzącym na zewnątrz drzewa tak, aby ukos umieszczony był od oczka w dół. Bardzo ciężkie gałęzie usuwa się podcinając je po kawałku, stopniowo zmniejszając ich ciężar. Cięcie drzew wbrew pozorom nie należy do trudnych czynności, wystarczy tylko poznać teorię oraz z czasem nabrać doświadczenia ucząc się na własnych błędach.