Ciekawe wakacje w domu dla dziecka - porady dla rodziców

Aby urozmaicić wakacje w domu dla dziecka można zachęcić je do sportu, rozwijania się dzięki warsztatom artystycznym oraz organizować interesujące wycieczki czy spotkania z przyjaciółmi.

Rodzice z powodów finansowych, zdrowotnych czy z braku urlopu nie zawsze mają możliwość zorganizować dziecku wakacyjny wyjazd. Nie znaczy to jednak, że wakacje w domu muszą kojarzyć się z nudą i godzinami spędzonymi przed komputerem albo telewizorem. Wręcz przeciwnie, wystarczy odrobina inwencji, by zaszczepić w dziecku nowe, ciekawe zainteresowania, zapewnić niecodzienną rozrywkę i sprawić, by wakacje w domu były pełne radości i przygody.

Sport sposobem na wakacyjną nudę

Dzieciaki uwielbiają rywalizację sportową w różnych dyscyplinach. Z pewnością wśród kolegów i koleżanek malucha znajdzie się kilka osób również spędzających wakacje w domu, które chętnie stworzą drużyny do gier. Może to być piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna czy gra w popularne dwa ognie. Wystarczy znaleźć w okolicy boisko albo wyznaczyć je samemu w bezpiecznym miejscu, na przykład na swoim podwórku. Jeśli dzieciaków jest więcej można postarać się zorganizować mini igrzyska olimpijskie wymyślając do tego celu przeróżne konkurencje, na przykład wyścigi z książką na głowie, bieg w parach ze związanymi nogami czy jedzenie pączka na czas bez użycia rąk.

Czas na rozwijanie kreatywności

W wielu miastach w domach kultury są organizowane dla dzieci zajęcia plastyczne, muzyczne, wokalne czy taneczne. Gdy pociecha spędza wakacje w domu warto zaproponować jej tego typu rozrywkę. Być może odkryje w sobie jakiś talent albo znajdzie tam nowych przyjaciół, z którymi będzie mogła dzielić swoje pasje? Jeśli w okolicy nie są organizowane takie warsztaty, można samemu zaproponować dziecku różne zajęcia, na przykład malowanie na szkle czy zdobienie przedmiotów metodą decoupage’u. Z pewnością będzie to ciekawe urozmaicenie a przy tym nauczy dziecko kreatywności, wrażliwości i pomoże w odkrywaniu samego siebie.

 

Spotkania integracyjne w gronie najbliższych

Aby dziecko nie nudziło się również wieczorami, warto zorganizować w domu dla jego przyjaciół spędzających wakacje w domu ciekawe spotkania. Mogą one mieć formę wieczorów filmowych, gdzie dzieciaki oglądając telewizję popijają soki i przegryzają zdrowe przekąski. Wyzwaniem dla malca i jego rodziców może być impreza tematyczna, na przykład pidżama party, wieczór czarodziejów, bal postaci ze Shreka itp. Razem z dzieckiem można przygotowywać potrawy na ten wieczór oraz scenografię do pokoju, gdzie odbędzie się impreza. Dobrym dopełnieniem będą gry planszowe, z pomocą których można stworzyć zawody, albo które posłużą do integracji dzieciaków.

Wycieczki po okolicy

Jeśli czas rodziców nie pozwala na dłuższe wyjazdy, warto jednak postarać się organizować małe, rodzinne wypady za miasto. Wystarczy poszukać w Internecie lub spytać w Centrum Informacji Turystycznej, jakie ciekawe miejsca znajdują się w okolicy. Być może niedaleko są ruiny nawiedzonego zamku, skansen, stara fabryka albo niesamowity park? Dzięki spędzaniu wakacji w domu dziecko lepiej pozna miejsce, w którym żyje na co dzień. Warto przejrzeć oferty muzeów i galerii sztuki. Wspaniałą rozrywką będzie też piknik, nawet na własnym podwórku. Jeśli niedaleko jest jezioro lub rzeczka, wystarczy wsiąść na rower i całodniowa wycieczka pełna atrakcji gotowa.