Ciemieniucha u noworodka – przyczyny i postępowanie

Najskuteczniejszą metodą walki z ciemieniuchą u niemowlęcia jest codzienna, dokładna pielęgnacja.

Ciemieniucha to najpopularniejsza choroba skóry u niemowląt, na szczęście jest zupełnie niegroźna. Podobnie jak łupież u osób dorosłych, tak ciemieniucha u dzieci wygląda nieestetycznie.

 

 

  • Przyczyny powstawania ciemieniuchy u niemowląt

Ciemieniucha może pojawić się na główce nawet trzytygodniowego dziecka i może nań pozostać aż do osiemnastego miesiąca życia. Przypadłość ta powstaje na skutek zbyt dużej produkcji łoju, którą powoduje oczyszczanie organizmu z hormonów matki oraz nadmiernego rogowacenia naskórka u dziecka. Gdy procesy te zachodzą jednocześnie, wtedy pojawia się ciemieniucha, czyli żółta skorupka na główce niemowlęcia. Na ogół można ją zauważyć w okolicy ciemiączka dziecka, stąd też jej nazwa. Zdarza się jednak i tak, że żółte łuski pojawiają się również na brwiach dziecka.

 

  • Walka z ciemieniuchą

Najpopularniejszą metodą zwalczania ciemieniuchy jest pielęgnowanie skóry dziecka oliwką przeznaczoną dla niemowląt. W tym celu należy nałożyć niewielką ilość oliwki na swoje dłonie, rozetrzeć ją, by zrobiła się ciepła i delikatnie wmasować w miejsca, w których pojawiła się ciemieniucha. Następnie należy odczekać około dwudziestu minut, żeby płaty ciemieniuchy zdążyły zmięknąć. Po upływie tego czasu trzeba wyczesać je z włosów dziecka, pamiętając przy tym, by używać jedynie miękkiej szczoteczki, która nie podrażnia skóry głowy. Po tym zabiegu należy umyć dziecku głowę letnią wodą (niektórzy zalecają użycie szamponu dla niemowląt). Działanie to powinno się powtarzać codziennie podczas wieczornej kąpieli aż do chwili, gdy łuski znikną. Trwa to zwykle od trzech do pięciu dni. Można równocześnie stosować metody wspomagające - maści zmiękczające wyprodukowane specjalnie, by pomagały walczyć z ciemieniuchą. Warto jednak wstrzymać się kilka dni ze stosowaniem jakiegokolwiek leczenia farmakologicznego, ponieważ im później dziecko zetknie się z kremami, mydłem i tym podobnymi produktami, tym lepiej dla jego wrażliwej skóry. Tradycyjną metodą walki z ciemieniuchą jest zmiękczanie jej za pomocą namoczonych płatków owsianych bądź otrębów pszennych. Wystarczy przygotować taką mieszankę i na przykład gazikiem wmasowywać ją w skórę niemowlęcia.

 

  • Gdy ciemieniucha nie znika

Ciemieniucha sama w sobie nie jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka, jednak istnieją przypadki, gdy powinna wzbudzać niepokój. Jeżeli niemowlę jest codziennie pielęgnowane, nie jest przegrzewane (używa jedynie bawełnianych, przewiewnych nakryć głowy), a mimo to ciemieniucha nie znika albo wręcz rozprzestrzenia się, wtedy należy udać się do lekarza. Może się okazać, że jest to zagrzybienie bądź atopowe zapalenie skóry. Wtedy niezbędny jest antybiotyk.