Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć o pielęgnacji krawata?

Do zasad właściwej pielęgnacji krawata zaliczamy właściwą technikę rozwiązywania węzła przy każdym zdejmowaniu, odpowiednie przechowywanie oraz unikanie prasowania i zabrudzeń.

Dla wielu mężczyzn symbolem elegancji i dobrego stylu jest zadbany krawat idealnie dobrany do koszuli i garnituru. Właściwa pielęgnacja krawata pozwala wydłużyć okres jego użytkowania. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, a dla lepszego efektu można dodać którąś z niekonwencjonalnych metod pielęgnacji krawata.

Podstawowe zasady pielęgnacji krawata

Na co dzień należy przede wszystkim pamiętać o tym, że zawsze po zdjęciu, krawat powinien zostać rozwiązany i powieszony w pozycji wyprostowanej. Wielu mężczyzn ignoruje tę podstawową zasadę. Najczęstszą przyczyną jest strach, że następnym razem nie uda się już tak dobrze zawiązać krawata. Źródłem obaw w tym przypadku jest zazwyczaj brak umiejętności. Spora liczba mężczyzn, nawet tych noszących krawaty na co dzień, nie pamięta jak wiąże się podstawowe węzły. Krawatów nie należy prasować, ponieważ bardzo łatwo można uszkodzić wełnianą wkładkę, która pomaga w zachowaniu przez krawat pełnego kształtu. Po wyprasowaniu krawat traci swoją charakterystyczną wypukłość, a jego wygląd jest zdecydowanie mniej atrakcyjny. Kwestią problemową jest czyszczenie krawatów, ponieważ są one najczęściej wytwarzane z delikatnych materiałów, które podczas prania mogą się łatwo zniszczyć. Jeżeli zdarzy nam się pobrudzić krawat, plamy należy pozbyć się bardzo ostrożnie, na przykład dotykając zabrudzone miejsce wacikiem zamoczonym wcześniej w odplamiaczu.

Niekonwencjonalne sposoby pielęgnacji krawata

Dla większości mężczyzn oczywistym miejscem przechowywania posiadanych krawatów jest szafa. Tymczasem bardzo dobrze jest przechować krawat chociaż przez krótki czas w wilgotnym pomieszczeniu, na przykład w łazience. Naturalna wilgoć łazienki pozwoli na odkształcenie się zagnieceń jakie powstały w wyniku zawiązania węzła. Dodatkowo, noc w wilgotnym pomieszczeniu pozytywnie wpłynie na materiał, z którego wyprodukowano krawat. Dla właściwej pielęgnacji krawatów należy nosić je w systemie rotacyjnym. Po jednym dniu noszenia dobrze jest pozwolić "odpocząć" krawatowi i odwiesić go na 2 lub 3 dni przed ponownym założeniem. W procesie pielęgnacji krawata istotny jest także sposób w jaki go rozwiązujemy i zdejmujemy! Pomimo, że opcja najprostsza, polegająca na zwykłym wyciągnięciu wąskiego końca krawata poprzez węzeł, jest bardzo kusząca, skraca ona długość życia krawata. Właściwym sposobem jest rozwiązywanie krawata poprzez przejście wszystkich kroków jego zawiązania od tyłu. Dzięki temu odkręcone zostaną napięcia na materiale i wkładzie krawata, a odkształcenia szybciej się wyprostują. Krawat jest jedną z najdelikatniejszych części męskiej garderoby i wymaga profesjonalnej pielęgnacji. Często jedyną radą na nawet lekkie zabrudzenia krawata jest zakup nowego egzemplarza.