Co kryje w sobie masaż pudrowy?

Masaż pudrowy jest specyficznym i intensywnym zabiegiem, wykonywanym przez dwóch terapeutów, wykorzystujących specjalną mieszaninę sproszkowanych ziół.

Udvarthanam, udvartana czyli inaczej masaż pudrowy jest to jeden z zabiegów, wchodzących w skład ajurwedyjskich metod relaksacyjnych oraz przywracania zdrowia. Ajurweda jest starożytnym indyjskim systemem medycznym, którego podwaliny powstały w 7 wieku przed naszą erą. Wyznawcy tejże sztuki medycznej wierzą, że masaż regularnie wykonywany znacznie poprawia stan fizyczny i duchowy człowieka.

Przebieg masażu pudrowego

Większość zabiegów ajurwedyjskich wykonuje się przy użyciu olejków ziołowych. Jednakże masaż pudrowy jest specyficznym zabiegiem, do którego wykorzystuje się sproszkowane zioła. Specjalnie przygotowana z nich mieszanka ma właściwości lecznicze. Masaż rozpoczyna się posypaniem ciała pudrem ziołowym, którego woń przypomina - używaną często w hinduskiej kuchni - przyprawę curry. Następnie najczęściej dwóch terapeutów rozpoczyna masaż ciała pacjenta. Zaczyna się on masowaniem kolejno partii ciała: stopy, przednia część ciała, jego boki, a potem tył ciała. Specyfika tego masażu polega głównie na tym, iż jest on bardzo intensywny i głęboki. Masażyści stosują mocne ugniatanie i masowanie ciała pacjenta. Udvarthanam jest wykonywany w rytmicznym tempie przez synchronicznie masujących ciało dwóch terapeutów - jest to tak zwany masaż na 4 ręce. Masaż pudrowy od pozostałych metod masowania w medycynie ajurwedyjskiej różni się tym, iż nie jest podczas jego trwania masowana głowa. Po takim masażu zaleca się skorzystanie z kąpieli parowej bądź innego rodzaju ciepłych kąpieli.

Zalety i wskazania do korzystania z masaży pudrowych

Udvartana działa holistycznie na ciało człowieka, wpływając pozytywnie na wiele z jego dolegliwości czy też niedoskonałości. Masaż ten doskonale wzmacnia i rozluźnia mięśnie, zwiększając ich elastyczność - dlatego też polecany jest sportowcom. Ponadto zabieg ma działanie oczyszczające, gdyż złuszcza martwy naskórek z ciała i podczas jego trwania zbędne płyny, "zły" cholesterol oraz toksyny zostają z organizmu uwolnione. Masaż pudrowy poprawia także wygląd skóry i sylwetki, ponieważ naskórek otrzymuje dzięki niemu niezbędne mikroelementy, witaminy i tlen. Masaż także reguluje pracę gruczołów łojowych i potowych skóry, ponadto czułość receptorów w skórze po zabiegu również zostaje zregenerowana. Zabieg poprawia krążenie i działa pielęgnacyjne na całe ciało. Masaż pudrowy poleca się każdemu, kto ma dolegliwości reumatyczne, cierpi na nadmierną potliwość, nadwagę, cellulit lub posiada problemy skórne.