Co oznaczają poszczególne kolory róż?

Poszczególne kolory róż wyrażają określone uczucia, na przykład czerwień płomienną miłość, błękit wierność, a biel – szacunek i lojalność.

Kolory róż od wielu lat mają określoną symbolikę. Od dawna za ich pomocą nieśmiali mężczyźni przekazywali wybrankom swych serc wiadomości, których nie mieli odwagi wypowiedzieć wprost. Barwy róż wyrażają uczucia i zamiary, dlatego także w dzisiejszych czasach warto wiedzieć, co oznaczają - dzięki temu można przekazać drugiej osobie swoje pragnienia lub odczytać zawarte w kwiatach ukryte emocje.

Symbolika różu, bieli i czerwieni

Różowa barwa płatków jest symbolem kobiecości. Jeśli wręczamy (lub otrzymujemy) róże w tym kolorze, przekazujemy informację o tym, że uważamy drugą osobę za delikatną, wrażliwą i elegancką. Blade odcienie kwiatów różowych świadczą także o podziwie, natomiast głęboki róż jest symbolem wdzięczności. Biel z kolei oznacza czystość, niewinność i skromność. Wręczony kobiecie symbolizuje odczuwany do niej szacunek i lojalność. Białe róże są także znakiem młodej miłości, dlatego zazwyczaj są wykorzystywane jako kwiaty weselne. Wręczenie dziewczynie pąku róży o białej barwie oznacza także, iż uważamy ją za zbyt młodą i nie możemy się z nią związać. Najpopularniejsze i najczęściej wręczane są róże czerwone. Znane są one jako symbol miłości – głębokiej i namiętnej. Są oznaką uczuć o charakterze seksualnym, ale jednocześnie wyrażają szacunek do partnerki. Kwiaty w czerwonym kolorze symbolizują miłość zdolną przetrwać najgorsze przeciwności losu. Natomiast bukiet czerwonych róż, w którym znajduje się jeden biały pąk oznacza zamiar oświadczenia się.

Znaczenie kwiatów fioletowych, pomarańczowych, niebieskich i żółtych

Fioletowy kolor róż symbolizuje miłość, zachwyt i pożądanie. Może być jednak także oznaką smutku i końca związku, rozstania. Kwiaty o pomarańczowej barwie wyrażają z kolei zainteresowanie i podziw, pożądanie i oczekiwanie. Otrzymanie przez kobietę takiego bukietu oznacza, że mężczyzna ma nadzieję na rozwój związku, na pogłębienie znajomości. Błękit to z kolei symbol wierności. Wręczenie niebieskich kwiatów to sposób na przekazanie informacji o swojej lojalności i zaangażowaniu w związek. Kobieta, która otrzyma różę w tym kolorze może być pewna uczuć swojego partnera. Symbolika kwiatów o żółtych płatkach uległa natomiast zmianie. Niegdyś były one znakiem wrogości, zdrady i zakłamania, obecnie zaś oznaczają troskę, przyjaźń i radość ze znajomości. Ich słoneczna barwa jest wyrazem ciepłych uczuć żywionych względem drugiej osoby.