Co robić i czego nie robić po wyrwaniu zęba?

Po wyrwaniu zęba możemy odczuwać uporczywy ból. Aby go załagodzić i zapobiec infekcji należy przestrzegać pewnych istotnych zasad.

Wyrwanie zęba zwane także ekstrakcją jest niezbyt przyjemnym zabiegiem chirurgicznym, dodatkowo, często bolesnym mimo znieczulenia. Czas po zabiegu również nie jest przyjemny. Bardzo łatwo o infekcję, kiedy pacjent nie przestrzega zaleceń stomatologa. Poniżej uzyskasz kilka cennych wskazówek, dzięki którym łatwiej przetrwasz czas po wyrwaniu zęba.

Czego nie robić po wyrwaniu zęba?
Rozgraniczmy czas na bezpośredni po zabiegu usunięcia zęba (pierwsze trzy-sześć godzin) i późniejszy (dalsze 24 godziny). Przez pierwsze godziny nie powinno się w ogóle pić ani jeść, jeśli jednak odczuwasz taką konieczność, nie należy nadwyrężać strony, po której ulokowany był ząb. Zaleca się spożywanie letnich (w żadnym wypadku gorących) posiłków i przeżuwanie drugą stroną. Niewskazany jest również wysiłek fizyczny, aby nie spowodować otworzenia się gojącej rany, czyli uszkodzenia powstałej w tym miejscu delikatnej tkanki nabłonkowej, która zaczyna osłaniać zębodół. Osoby zawodowo zmuszone do mówienia (prezenterzy, konferansjerzy, nauczyciele itp.), powinny wziąć w tym dniu wolne, ponieważ ruchy szczęki mogą opóźnić proces gojenia i dodatkowo zwiększyć intensywność bólu. Ważne jest też, aby po wyrwaniu zęba nie palić – dotyczy to pierwszej doby po zabiegu, ma to związek między innymi z ryzykiem infekcji. Szczotkowanie zębów również powinno przebiegać w miarę możliwości z ominięciem odsłoniętego zębodołu, ponieważ jest to miejsce bardzo wrażliwe, a nieuważne ruchy szczoteczki mogą być przyczyną krwawienia.

Co robić po wyrwaniu zęba?
Wiesz już, że zębodół po ekstrakcji jest miejscem wyjątkowo delikatnym i podatnym na działanie drobnoustrojów. Aby uśmierzyć ból, możesz zrobić kilka rzeczy. Po pierwsze pomocne będą okłady z lodu na policzek. Pamiętaj jednak, aby nie przykładać lodu dłużej niż 15-20 minut. Po drugie możesz zastosować płukankę z rumianku lub napar z szałwii (do kupienia w aptece) – ważne jest, aby nie przepłukiwać jamy ustnej zbyt intensywnie, bo ból może zwiększyć swe natężenie zamiast zelżeć. Bezpośrednio po wyrwaniu zęba przez około pół godziny zagryzaj suchą i sterylną gazę. Ma to na celu ograniczenia krwawienia i ułatwi krzepnięcie krwi. Jeśli ból nie ustępuje dłużej niż trzy doby po wyrwaniu zęba, mimo stosowania silnych środków przeciwbólowych, należy bezzwłocznie udać się do stomatologa.