Co robić, jeśli pies ma biegunkę

Gdy pies ma biegunkę zwykle wystarczy zastosowanie odpowiedniej diety oraz podanie węgla leczniczego. Biegunki ostre i przewlekłe wymagają kontaktu z weterynarzem.

Najczęściej, gdy pies ma biegunkę jest ona wywołana nieodpowiednią dietą lub niegroźnym zatruciem. Nie mniej jednak należy ją pilnie obserwować, ponieważ jej przyczyną mogą być groźne bakterie, wirusy albo pasożyty. W żadnym wypadku nie wolno ignorować biegunki u psa, gdyż nieleczona prowadzi nawet do śmierci. Szczególnej troski na tym polu wymagają szczenięta.

 

 

  • Żywienie psa z biegunką
    Biegunkę wywołaną nagłą zmianą diety czy też zwykłym zatruciem łatwo wyleczyć. Biegunki tego typu mają zwykle łagodny przebieg, zazwyczaj są to jedynie luźne stolce, a pies zachowuje swój wigor i dobry nastrój.Jeśli pies ma biegunkę potrzebuje dużej ilości płynów oraz odpowiedniej diety. Warto także zastosować jednodniową głodówkę, w przypadku szczeniaka będzie to głodówka dwunastogodzinna. Odpowiednią dietą na czas biegunki jest dieta mięsno-ryżowa. Pierwszego dnia podajemy psu jedynie rozgotowany ryż i marchewkę.Następnego dnia można dołączyć chudego, gotowanego kurczaka.Taką dietę należy kontynuować przez następnych pięć, siedem dni. Porcje pożywienia powinny być niewielkie i podawane często. Wraz z ustępowaniem objawów zwiększa się objętość posiłków. Można także podawać suchary z ciasta drożdżowego lub suchą bułkę. W czasie biegunki nie można podawać psu mleka, podrobów, konserw ani suchej karmy. Mleko może pogłębić dolegliwości, natomiast podroby, konserwy i tym podobne są ciężkostrawne i niepotrzebnie obciążają układ pokarmowy.
  • Domowe sposoby leczenia biegunki
    Jeśli pies ma biegunkę warto podać mu w celu złagodzenia dolegliwości węgiel leczniczy bądź smectę. Węgiel leczniczy należy podawać w dawkach przeliczonych na masę psa. Na skurcze i bóle brzucha podaje się leki przeciwskurczowe stosowane u dzieci i niemowląt. Z domowych sposobów pomocny może okazać się kleik z siemienia lnianego. Ziarna lnu zalewa się wodą, doprowadza do wrzenia i gotuje przez około dziesięć minut. Po przestudzeniu kleik można podać psu. Szczeniętom nie podaje się ziaren. Oprócz wody podaje się także gorzką, mocną, czarną herbatę, albo napar z dębu szypułkowego.
  • Interwencja lekarska
    W przypadku gdy pies ma biegunkę trwającą dłużej niż trzy dni lub jej przebieg jest ostry i gwałtowny, wyraźnie wyniszczający organizm trzeba udać się do weterynarza.Lekarz z całą pewnością poda psu kroplówkę oraz postawi odpowiednie rozpoznanie. W odpowiedniej diagnostyce kluczowe znaczenie ma typ biegunki i wyróżnia się biegunkę ostrą oraz przewlekłą. Biegunki ostre mają gwałtowny przebieg i w bardzo krótkim czasie wyniszczają organizm psa. Leczenie i diagnostyka tego typu biegunki nie nastręczają trudności, gdyż ma ona zwykle podłoże bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze. Biegunka przewlekła daje łagodniejsze objawy ale trwa długo, ma tendencję do nawrotów i jest trudniejsza w diagnozowaniu i leczeniu. Żadnego z wymienionych typów biegunki nie można bagatelizować, gdyż nie mijają one same, a skuteczne leczenie polega na eliminacji czynnika chorobotwórczego.