Co turystom oferuje Sycylia

Powodów, dla których warto odwiedzić Sycylię jest wiele- imponujące zabytki, słoneczna pogoda, malownicze krajobrazy czy czynny wulkan Etna.

Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym – od Półwyspu Apenińskiego oddziela ją Cieśnina Mesyńska. Wielu turystów odwiedza piękną i gorącą Sycylię. Sama możliwość kąpieli w ciepłych wodach Morza Śródziemnego zachęca do przyjazdu, a atrakcji turystycznych jest więcej.

 

 

  • Wielkie Palermo i małe miasteczka 

Najważniejszym miastem na Sycylii jest Palermo – centrum kulturalne, przemysłowe i oczywiście turystyczne. Warto zobaczyć zbudowany przez Normanów jedenastowieczny pałac królewski z zabytkowym sklepieniem stalaktytowym Capella Palatina. Innym cennym zabytkiem jest Katedra S. Rosalia, znajdują się tam między innymi grobowce dawnych królów. Inne Sycylia to także inne większe ośrodki miejskie - Katania i Mesyna, jednak urok wyspy kryje się przede wszystkim w malowniczych miasteczkach. W południowo-wschodniej Sycylii, w prowincji Syrakuzy, położone jest niewielkie Noto. Warto odwiedzić to miejsce choćby z tego względu, że znajduje się tam zabytkowe centrum miasta, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są tu imponujące kościoły San Domenico i San Francesco, które zdobią złote fasady. Cennym zabytkiem jest także Fontanna Herkulesa, położona w willi Ercole. Kolejnym punktem wycieczki na Sycylię jest wznoszące się na skalnym tarasie miasto Taormina. Atrakcje to między innymi ruiny teatru greckiego, grecka świątynia, zabytkowy port czy wodospady w Gole Alcantra. Piękne malownicze krajobrazy, słoneczne plaże, liczne restauracje i kawiarenki to kolejny powód, by odwiedzić to miejsce. Można skorzystać także z pola golfowego i kortów tenisowych.

 

  • Największy czynny wulkan w Europie 

Sycylia nierozerwalnie kojarz się turystom na całym świecie z czynnym wulkanem Etna – największym w Europie. Trudno wyobrazić sobie pobyt na wyspie, bez możliwości zobaczenia słynnego wulkanu. Kratery i zbocza Etny podczas sezonu zimowego stwarzają dobre warunki narciarzom, a w okolicy obok fantastycznych widoków, są także inne atrakcje : wioska Randazzo z katedrą Santa Maria oraz zabytki w Adrano - Zamek, Chiesa di Santa Lucia oraz Chiesa Madre. W Agrigento w Dolinie Świątyń znajduje się Świątynia Heraklesa i Świątynia Concordio. Ważnym ośrodkiem turystycznym są także powstałe w ósmym wieku Syrakuzy. W parku archeologicznym uwagę zwraca grecki teatr i amfiteatr rzymski. W Syrakuzach podziwiać można także kamieniołomy z grotami i jaskinią. Sycylia obok zwiedzania wspaniałych zabytków stwarza także możliwość aktywnego wypoczynku. To świetne tereny do wspinaczki, trekkingu, biegania oraz uprawiania sportów wodnych- nurkowania, pływania czy żeglarstwa.