Co warto zobaczyć na Krymie?

Krym to przede wszystkim nadmorskie kurorty oraz wyjątkowo piękne obszary górskie i stepowe, których urok rozpowszechnił sam Adam Mickiewicz.

Większości z nas Krym kojarzy się z sonetami Adama Mickiewicza lub z Tatarami. Choć ich lata są już dawno za nami, wciąż można poczuć atmosferę odległych i zamierzchłych czasów na tym południowo-ukraińskim półwyspie. Jest to także jedna z najtańszych opcji spędzenia urlopu w ciepłym klimacie nadmorskim dzięki pięknemu Morzu Czarnemu.

Miasta półwyspu

Na Krym najłatwiej się dostać z Odessy, do której dotrzemy samolotem lub pociągiem. Stamtąd przeciętnemu turyście pozostaje w zasadzie tylko wybór pociągu, którym zazwyczaj najpierw dociera się na Krym w mieście Symferopol (Сімферополь). Można także dolecieć tu bezpośrednio z Warszawy. Radzimy potraktować to miejsce jedynie jako miejsce przesiadkowe w dalszą podróż. Choć kursuje stąd najdłuższa linia trolejbusowa na świecie do Jałty, odstawmy ją na później. Najbliższą ciekawą miejscowością jest Bachczysaraj (Бахчисарай). To tutaj miał swą stolicę Chanat Krymski, po którym pozostał jeden z trzech muzułmańskich kompleksów pałacowych w Europie - Pałac Chanów Krymskich. Jego wizytówką jest Wielki Meczet Chan-Dżami. W pobliżu miejscowości znajdują się zaś prawdziwe skalne miasta i wydrążony w skale Monastyr Uspieński. Stąd warto udać sie do jednej z małych nadmorskich miejscowości, na przykład Ałupki (Алупка). Poza plażą miasteczko ma do zaoferowania zwiedzanie Pałacu Księcia Woroncowa, którego architekt znany jest także z rozbudowy Pałacu Buckingham w Anglii. Pałac zagrał także w polskiej produkcji 'Podróży Pana Kleksa'. Niedaleko znajduje się słynna Jałta (Ялта). To tutaj pod koniec II wojny światowej miała miejsca konferencja z udziałem Stalina, Churchilla i Roosevelta, która to zadecydowała o późniejszym podziale Europy na następne 40 lat. Miasto oferuje atrakcje typowego kurortu nadmorskiego a także wiele zabytków. Warto jeszcze pojechać do Ałuszty (Алушта) oraz dalej na wschód do Sudaku (Судак). Ta pierwsza to bardzo popularna wśród Rosjan miejscowość wypoczynkowa, a druga czaruje swoim międzygórskim położeniem oraz takimi zabytkami jak efektowna Twierdza Genueńska.

Z dala od miast

Na szlaku między Ałupką i Jałtą znajduje się jedna z najbardziej znanych wizytówek Krymu, czyli neogotycki zamek Jaskółcze Gniazdo. Jego umiejscowienie na samej krawędzi skalnego klifu Aurora na wysokości 40 metrów nad taflą morza gwarantuje niezapomniane doznania turystyczne. Jeśli zaś zdecydujemy się na spędzenie czasu na łonie natury, warto wiedzieć, że Krym dzieli się na Krym Górski (na południu) i Krym Stepowy (na północy). Z doznań górskich polskim turystom szczególnie poleca się wejście na Czatyrdach (Чатир-Даг), drugi co do wysokości szczyt Krymu, znany z sonetu Adama Mickiewicza. Rozpościera się z niego przepiękny widok na górskie wybrzeże południowego Krymu. Na półwyspie znajduje się także wiele jaskiń i grot. Warto udać się więc do masywu Aj-Petri lub Kara-Dag, gdzie te zróżnicowane formy krasowe rozwinęły się w największej ilości.