Co zrobić ze starymi zabawkami – porady dla rodziców

Jeśli w domu posiadamy stare zabawki, z kórych dziecko już wyrosło, warto rozejrzeć się za osobami, czy instytucjami, którym te zabawki się przydadzą.

Dzieci, oprócz tego, że bywają rozkoszne, mają niezwykły dar psucia nawet najbardziej trwałych i mocnych zabawek. Jednak zdarzają się takie rodziny, w których dzieci potrafią uszanować swoje zabawki na tyle, by można było je bez wstydu oddać młodszej kuzynce czy córce koleżanki lub sprzedać na aukcji internetowej. Warto się nimi dzielić, ponieważ przynosi to satysfakcję a nierzadko też pieniądze.

 

 

  • Zabawki podarowane w spadku

Dawniej, zarówno ubrania jak i stare zabawki często otrzymywało się po starszym kuzynostwie czy dzieciach znajomych, ponieważ dostęp do nich był dużo mniejszy niż obecnie. Nie było również takiego wyboru i pieniędzy na to, by kupić dziecku nowa zabawkę. Dziś, mimo że w sklepach jest duży wybór przeróżnych zabawek i gier, oddawanie innym dzieciom starych zabawek po swoich dzieciach jest bardzo częstym zjawiskiem. Powodem tego jest chociażby fakt, że zabawki są niezniszczone i lepiej jest je oddać innym dzieciom, niż wyrzucić do śmietnika. A oprócz tego obdarowana osoba zaoszczędzi pieniądze na kolejnej zabawce dla swojego dziecka. Dlatego najlepiej najpierw popytać znajomych i rodzinę, czy byliby zainteresowani starymi zabawkami. Jeśli nie ma takich dzieci wśród najbliższego otoczenia, można zgłosić się do domu dziecka, świetlicy dziecięcej i młodzieżowej lub organizacji Caritas czy ośrodka pomocy społecznej. Takie instytucje mają ciągły kontakt z dziećmi z ubogich rodzin, które z radością przyjmą w darze lalkę z długimi włosami, konika na biegunach czy ciuchcię.

 

  • Muzeum i aukcje internetowe

Jeżeli zabawki, które chce się oddać są bardzo stare, wynalezione gdzieś na strychu u dziadków i pamiętają bardzo odległe czasy, można zapytać w muzeach, które gromadzą i prezentują tego typu przedmioty, czy nie przyjęłyby starych zabawek, by móc je pokazywać kolejnym pokoleniom. Można tez wystawić te stare zabawki na aukcjach internetowych. Wbrew pozorom jest wiele osób, które kolekcjonują stare lalki porcelanowe, ciuchcie, czy pluszowe misie. Jest to bardzo korzystny sposób pozbycia się starych zabawek, ponieważ daje on również możliwość zarobienia pieniędzy, które będzie można przeznaczyć na przykład na nową kurtkę lub buty dla dziecka, bo być może zabawki otrzyma się w spadku po innych dzieciach.