CTLife, czyli komputerowa analiza cyklu

CTLife jest komputerowym programem służącym rejestrowaniu analizowaniu cyklu miesięcznego kobiety i wspierającym naturalne metody planowania rodziny.

Program CTLife jest informatycznym system analizy cyklu miesięcznego. Służy wspieraniu planowania rodziny z wykorzystaniem naturalnych metod. Konstrukcja systemu jest zaprojektowana tak, aby kobieta, na podstawie konsekwentnej obserwacji zmian zachodzących w jej ciele w czasie cyklu miesięcznego, mogła określić stan swojej płodności na dany dzień.

CTLife - podstawy teoretyczne

System CTLife swoją konstrukcją przypomina tradycyjny kalendarzyk małżeński, jednak wykorzystuje daleko bardziej zaawansowane metody analizy cyklu dla uzyskania jak najbardziej dokładnego wyniku. Stosowanie metody wymaga dużej uwagi, dyscypliny i dokładności ze strony kobiety, ponieważ to na regularności prowadzonych obserwacji opiera się skuteczność programu. Aplikacja wymaga systematycznego uzupełniania danych na temat między innymi długości cyklu, występowania krwawienia miesiączkowego i owulacyjnego, temperatury ciała i właściwości wydzieliny. Do programu wprowadza się również inne obserwacje dotyczące narządów wewnętrznych, zewnętrznych oraz ogólnego samopoczucia. Na podstawie wszystkich danych program może z dużą dokładnością wyznaczyć płodne i niepłodne dni cyklu. Ze względu na swoja konstrukcję metoda nie jest odpowiednia dla kobiet z bardzo rozchwianym cyklem miesiączkowym - duże różnice w długościach cykli mogą zaburzać wyniki. Ponadto różnego rodzaju choroby, stany zapalne, stres czy zmiany trybu życia również obniżają dokładność programu.

CTLife jako naturalna metoda planowania rodziny

Program CTLife został stworzony przede wszystkim dla par zainteresowanych planowaniem rodziny z wykorzystaniem naturalnych metod połączonych z nowoczesna technologią. Za pomocą systemu możliwe jest określenie płodnych i niepłodnych dni cyklu. Informacja ta może być uwzględniona przy decyzji o podjęciu przez parę współżycia w danym dniu. Umożliwia to powstrzymanie się od stosunków w ryzykowne dni, jeżeli para nie stara się o dziecko. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które ze względów religijnych, przekonań czy dolegliwości zdrowotnych nie chcą lub nie mogą stosować innych metod antykoncepcji. Warto wiedzieć, że CTLife, jako forma antykoncepcji zbliżona do kalendarzyka małżeńskiego jest akceptowana przez Kościół katolicki. CTLife jest narzędziem przydatnym także dla par starających się o poczęcie dziecka. Mogą one określić dni w których szansa zajścia w ciążę jest największa. Co więcej, jeżeli para ma preferencje dotyczące płci dziecka, z pomocą aplikacji mogą zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia syna lub córki, podejmując współżycie w pierwszej lub drugiej połowie okresu płodnego. Do systemu CTLife dołączona jest pełna instrukcja obsługi programu i porady dotyczące planowania rodziny.