Cwiczenia ze skakanką

Ćwiczenia ze skakana to dobra droga do uzyskania smukłej sylwetki oraz idealny sposób na zwiększenie siły mięśni i wydolności organizmu.

Trening ze skakanką charakteryzuje się dużą intesywnością wykonywanych ćwiczeń. Systematycznie wykonywany plan treningowy ułatwia modelowanie mięsni nóg oraz likwiduje celulit. Ćwiczenia ze skakanką to kilkudziesięciominutowy wysiłek, który pozwala spalić nieproporcjonalnie dużo zbędnej tkanki tłuszczowej.

Ćwiczenia ze skakanką – jak ćwiczyć

Trening rozpoczynamy jak zawsze od rozgrzewki, która powinna trwac od 10 do 15 minut. Rozgrzewamy najistotniejsze partie mięsni, które będą eksploatowane w trakcie ćwiczeń – mięśnie nóg, pleców, ramion i brzucha. Rozgrzewamy się wykonując niskie skoki na skakance, nie forsując tempa i rozluźniając partie mięśniowe. Ważne jest aby skakać na palcach, a nie na całych stopach. W trakcie treningu nie forsujmy niepotrzebnie tempa i koncektrujmy się na rytmie, pamiętając o właściwej postawie – cofnięte barki, wciągnięty brzuch, łokcie blisko ciała, dłonie delikatnie odsuniete od tłowia. Skakać należy na amortyzujących skoki powierzchniach – idealnie nadaje się do tego tartan, twardy materac gimnastyczny, czy po prostu zielona trawa w parku. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią skakankę. Materiał, z którego jest zrobiona oraz jej rozmiar wbrew pozorom odgrywają istoną rolę w trakcie treningu. Jeśli końce jej uchwytów kończą się na wysokości naszych pach wtedy długość skakanki jest odpowiednia. Motywacją do treningu daje też wbudowany w niektóre skakanki licznik skoków, a nawet licznik spalonych kalorii. Sprzęt wyposażony w piankowe uchwyty nie wyslizguje się ze spoconych dłoni. Ciężar skakanki jest już kwestią indiwidualnych preferencji.

Przykładowe ćwiczenia ze skakanką

Ćwiczenia ze skakanką można zręcznie wpleść w rozgrzewkę przed poważniejszymi ćwiczeniami. Jednak rozpoczynając przygodę ze skakanką warto zacząć od skakania w pięciu 3 minutowych seriach. Przerywajmy każdą serię 60 sekundowym wypoczynkiem. Systematycznie wykonywany plan terningowy pozwoli zwiększyć wytrzymałość i siłę mieśni. Możemy więc stopniowo zwiększać długość terningu do 20, 25 minut. Cykliczność wykonywanych treningów jest niezwykle istotnna, więc starajmy się pracować ze skakanką 2, 3 razy w tygodniu. Pamiętajmy o właściwym rytmie i ilość skoków, których suma powinna oscylować w granicy 120 powtórzeń na minutę. Ćwiczenia ze skakanką można urozmaicać dodając co okresloną ilość podskoków jeden skok ze skrzyżowanymi rękami. Systematyczny trening pozwala jednorazowa spalić ponad 300 kalorii. Ćwiczenia takie można wykonywac też na jednej nodze, pamiętając o tym, aby skskać na lekko ugiętym kolenie i nie przeciążać go zbyt dużą ilością powtórzeń. Pamiętać należy, że właściwy, wyprostowany układ ramion, wciągnięty brzych i lekko ugięte kolana wpływają na efekt końcowy niemal w tak dużym stopniu jak odpowiendia ilość powtórzeń i systematyczność treningowa.