Ćwiczenie pamięci – jak zapamiętać numery telefonów

Dzięki regularnym ćwiczeniom i zastosowaniu odpowiednich technik zapamiętanie numerów telefonów nie będzie stanowiło już problemu.

Pamięć jest wyjątkową zdolnością, dzięki której nasz mózg gromadzi informacje, przechowuje je oraz odtwarza. Wyróżnia się pamięć krótkotrwałą i długotrwałą. Ta pierwsza ma znaczenie, gdy chcemy zapamiętać numer tuż przed jego wybraniem, dzięki drugiej utrwalamy go sobie na dłuższy czas. Dzisiaj nieraz wspierają nas w tym urządzenia elektroniczne, ale mimo to warto zapamiętać często używane lub z innyvh względów ważne numery telefonów. Nawet osoby, które myślą, iż mają słabą pamięć osiągną ten cel dzięki ćwiczeniom i użyciu odpowiednich technik.

Poprawić pamięć
Żeby nasza pamięć była dobra, należy przede wszystkim przestrzegać zasad zdrowego życia, takich jak picie odpowiedniej ilości wody, wysypianie się, racjonalne odżywianie czy zażywanie ruchu. Wpływa to pozytywnie na ogólną sprawność umysłową. Z drugiej strony należy unikac alkoholu i tytoniu, które pamięci szkodzą. Przy nauce czy zapamiętywaniu czegoś staraj się odprężyć. Sporą pomocą, szczególnie w pamiętaniu rzeczy niepowiązanych ze sobą, są różne techniki pamięciowe. Jedna z nich nazywana jest mnemotechniką i angażuje wyobraźnię. Informacje, które chcemy pamiętać najpierw z czymś kojarzymy (można również stworzyć ciąg skojarzeń) a potem ten obraz czy sekwencję przywołujemy, przypominając sobie na przykład numer telefonu. Oczywiście, gdy chcesz zapamiętać numery telefonów, możesz pomyśleć o ich właścicielach. Na przykład, jeśli mamy przyjaciółkę Anię o numerze 508 234 643, z pierwszych liter bądź sylab cyfr układamy wyrazy bądź zdania. W tym przypadku pierwsze cyfry utworzą PZO, a następne DTC i SCT. Z PZO można ułożyć choćby "Przyjaciel Zawsze Obok", a to z łatwą powiążemy z osobą Ani będącej naszą przyjaciółką. Choć z pozoru taka metoda wydaje się trudna, w rzeczywistości jest pomocna. Należy zaznaczyć, że oryginalne, niestandardowe czy nawet śmieszne asocjacje pozostają na dłużej w pamięci.

Utrwalanie numerów
Aby zapamiętać numery telefonów, ważna jest również nasza motywacja i koncentracja. Pomyślmy więc o tym, jak istotne mogłoby być dla nas skontaktowanie się z daną osoby, a nie mielibyśmy wtedy przy sobie jej numeru telefonu. Następnie poświęćmy trochę czasu, aby skoncentrować się na przyswojeniu tego numeru. W pamiętaniu ciągu cyfr pomoże w miarę możliwości zapisanie go bądź stworzenie jego obrazu w pamięci. Dzięki temu zaangażujemy dodatkowy zmysł - wzrok, albo dokonamy wizualizacji, a to przyczyni się do łatwiejszego zapamiętania. Podobnie jest z angażowaniem zmysłu słuchu, zatem warto wypowiedzieć numer na głos i to kilka razy - powtarzanie niewątpliwie pomaga w zapamiętywaniu. Poza tym numer telefonu łatwiej zapamiętać, gdy się go podzieli na dwu- lub trzycyfrowe części. Szukajmy także w ciągu cyfr jakichś cech charakterystycznych; być może jakieś powtarzają się albo jest szereg kolejnych, na przykład 123 lub na odwrót - 543. Zwróćmy uwagę na pierwsze cyfry, następnie możemy grupować według nich numery w naszej pamięci. Z kolei informacja o tym w jakiej sieci ktoś ma numer, też może pomóc nam w zapamiętaniu i przywołaniu go. Aby zapamiętać numery telefonów stosujmy do tego takie metody, które nam się podobają i są dla nas najłatwiejsze. Być może jest tak, że szybciej zwracamy uwagę na liczby parzyste albo zera. Zatem wykorzystujmy to i inne własne pomysły, by lepiej utrwalać numery telefoniczne.