Czakry dla początkujących

Energia skoncentrowana w różnych rodzajach czakr pomaga radzić sobie zarówno z problemami życia codziennego, jak i z własną duchowością.

Znaczenie czakr
„Czakra” w dosłownym tłumaczeniu oznacza „koło”. Czakra to wir energii. Istnienie czakr jest elementem wierzeń hinduizmu oraz buddyzmu tantrycznego. Według nich energia w ciele człowieka przepływa kanałami zwanymi meridanami. Czakry odpowiadają za jej odbieranie, przetwarzanie oraz przekazywanie. Energia skoncentrowana w czakrach wymienia się z energią kosmiczną. Blokada przepływu albo wręcz przeciwnie, przeładowanie, zaburza zdrowie oraz spokój ducha. Do rozwoju człowieka prowadzi praca nad czakrami.

 

Siedem najważniejszych czakr

  • Czakry główne są zlokalizowane wzdłuż kręgosłupa. Każdej z nich przyporządkowana jest inna rola, barwa oraz położenie.
  • Czakra podstawy, znajduje się między odbytem a genitaliami. Jej prawidłowa czynność warunkuje mocne stanie na ziemi. Ziemia jest z resztą żywiołem jej odpowiadającym. Jej nadczynność prowadzi do zbytniego materializmu, niedoczynność – oderwania od spraw ziemskich. Odpowiada jej kolor czerwony.
  • Czakra sakralna znajduje się poniżej pępka, przyporządkowany jest jej żywioł wody oraz kolor pomarańczowy. Uchodzi za centrum pierwotnych emocji, sił twórczych, a także energii seksualnej. To w niej utrwalają się blokady seksualne.
  • Trzecia w kolejności jest czakra splotu słonecznego. Znajduje się nad pępkiem. Odpowiada jej żywioł ognia oraz kolor żółty. Pomaga dobrze funkcjonować w społeczeństwie, zachowywać równowagę emocjonalną i siły witalne. To ona steruje naszymi związkami uczuciowymi oraz karierą.
  • Czakra serca jest związana z żywiołem powietrza, odpowiada jej kolor zielony, a także różowy i złoty. Jej zadanie to bezinteresowna miłość oraz poświęcenie. Wyrównuje poziomy między czakrami niższymi i wyższymi, a tym samym między energiami ziemskimi i duchowymi.
  • Czakra gardła znajduje się na szyi, wpływa na komunikację, zarówno poprzez mowę, jak też twórcze formy wyrazu. Pomaga też słyszeć swój głos wewnętrzny. Odpowiada jej kolor niebieski oraz żywioł eteru.
  • Czakra trzeciego oka jest umiejscowiona w punkcie między brwiami. Jej kolor to indygo. Jej zaawansowany rozwój to zdolności intelektualne, a także postrzeganie pozazmysłowe.
  • Na czubku głowy znajduje się czakra korony jednocząca człowieka z Bogiem. Jej barwy to fiolet i biel. Ta czakra jest siedzibą najwyższej doskonałości w człowieku. Należy jednak pamiętać, że nie ma czakr lepszych i gorszych. Niżej położone centra energetyczne pozwalają sprawnie poruszać się w codziennym życiu i manifestować swoją duchowość w świecie przejawionym, dlatego powinno się dbać o zrównoważony rozwój wszystkich czakr.