Czarnogóra - niepodległa perła Bałkanów

Czarnogóra to wspaniałe państwo na turystycznej mapie Europy, zachwyca potężnymi górami, zabytkami architektury oraz malowniczymi plażami w kurortach.

Czarnogóra, niewielkie państwo, o śródziemnomorskim klimacie, coraz częściej wybierana jest jako kierunek wakacyjnych, i nie tylko, podróży. Przypomina pod względem przyrody i klimatu niedaleką Chorwację. Bez problemu do Czarnogóry można dojechać samochodem lub dolecieć samolotem. Można skorzystać również z międzynarodowych połączeń autobusowych, na przykład z Bośni czy Chorwacji.

 

 

  • Czarnogórska twierdza

Przyjeżdżając do Czarnogóry, warto wiedzieć, że jest to jedyne państwo niezdobyte przez Turków. To góry od zawsze dawały swoim mieszkańcom pewną obronę przed nieprzyjacielem. Doskonale widać to w Kotorze, o którym mówi się, że jest portem z białego kamienia. Miasto otula pasmo górskie Locern, na stokach którego wybudowano mury obronne ciągnące się na wysokości 20 metrów przez ponad 4,5 kilometra. Dziś można wejść na ich szczyt po stromych schodach i podziwiać ogrom skał oraz najdłuższy i najgłębszy fiord (w rzeczywistości zalany przez morze kanion rzeczny) Europy Południowej. Do Starego Miasta prowadzi nas Brama Morska, wewnątrz kryją się średniowieczne zabytki, wąskie kamienne uliczki i przytulne kawiarenki.

 

  • Pierwsza stolica Czarnogóry - Cetinje

Można do niej dotrzeć autobusem z Kotoru. Choć znajduje się tu Muzeum Narodowe, warto przede wszystkim poświęcić cały dzień na to, by dotrzeć do mauzoleum Petara II Petrovicia-Niegosza, czyli biskupa i księcia zasłużonego całej Czarnogórze. Jeśli zdecydujemy się na pieszą wędrówkę, męczącą, ale podczas której będą nam towarzyszyć niesamowite widoki, dotrzemy na górę po około 6 godzinach. Przed samym szczytem, rozpościera się przepiękna panorama Czarnogóry. Następnie trzeba jeszcze pokonać 461 stopni i zapłacić bilety wstępu do mauzoleum, aby można było podziwiać wspaniałe mauzoleum bohatera narodowego. Jeśli nie mamy czasu na pieszą wspinaczkę, można wjechać na górę samochodem (ostatni parking znajduje się przed schodami). Za odpowiednią kwotę na górę zawiezie nas również taksówkarz z Cetinje.

 

  • Plażowanie w Czarnogórze

W Czarnogórze nie brak również typowych miejscowości letniskowych. Jedną z nich jest Budva, położona nad Zatoką Budvańską. Znajduje się tu mnóstwo pensjonatów, hoteli, punktów gastronomicznych. Mamy tu przystań z prawdziwego zdarzenia, plażę oraz zlokalizowane przy niej kramy z pamiątkami i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Warto pokusić się o wynajęcie rowerku, który w przeciwności do naszych, na środku ma zamontowaną zjeżdżalnię, po której można ześlizgnąć się wprost do wody Zatoki. Po całodziennym lenistwie, Budva zachwyca również wspaniałym Starym Miastem - trzeba wiedzieć, że jest to jedno z najstarszych miast Bałkanów (ponad 2,5 tysiąca lat). Do dziś zachowały się mury obronne, które udostępniane są do zwiedzania, jak również kościoły, w tym świątynia Matki Bożej z połowy IX wieku.