Czas dla samego siebie - rola w życiu

Odpowiednio wykorzystany czas dla samego siebie pomaga nam oczyścić umysł, uporządkować myśli oraz odreagować stres. Pozwala także pielęgnować w sobie naturalną radość z życia i poczucie szczęścia.

W natłoku codziennych spraw i obowiązków mamy coraz mniej czasu dla samego siebie. Rano w pośpiechu jemy śniadanie, wychodzimy do pracy. W drodze powrotnej zakupy, obiad, pranie, prasowanie i tak dalej. Niepostrzeżenie mija kolejny dzień, taki sam, jak poprzedni. Przepełniony zwykłymi rutynowymi czynnościami, które nie tylko nie wnoszą żadnej nowej jakości do naszego życia, ale także trzeba będzie je wykonać również jutro i pojutrze.

Czas dla samego siebie – odmień swoje życie

Tymczasem życie płynie, a my z upływem lat jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, znudzeni i poirytowani. Zastana rzeczywistość przestaje nam odpowiadać, tempo życia nas przerasta. Często kończy się to wycofaniem, depresją, znacznym obniżeniem aktywności lub nawet popadaniem w nałogi. Pozwala nam to zauważyć, jak ważne jest umiejętne zarządzanie swoim czasem. Należy tak przeorganizować swój rozkład dnia, aby znaleźć tam czas na odpoczynek, czas dla samego siebie. Jest to konieczne, by nie zaplątać się w sieć codziennych obowiązków i nie utracić radości z życia. Osoby, które potrafią w ciągu dnia wygospodarować choćby godzinę tylko dla siebie, są szczęśliwsze, mają więcej energii, zachowują równowagę psychiczną i kontrolę nad swoim życiem. Czas, który przeznaczymy tylko sobie jest pewnego rodzaju wentylem w dobowym cyklu organizmu, przez który ucieka nagromadzony stres. Pozwala nam także zatrzymać się na chwilę, przyjrzeć swojemu światu i odpowiedzieć na pytania: "Czy odpowiada mi to, jak wygląda moje życie?" oraz: "Co, mogę zmienić, aby było lepiej?"

Konstruktywne wykorzystanie czasu dla samego siebie

Czas przeznaczony dla samego siebie możemy wykorzystać w różnoraki sposób. Może to być długa kąpiel z pachnącymi olejkami, trening na siłowni, bieg w lesie czy godzina jogi. Można również poświęcić ten czas na rozwijanie swoich zainteresowań, hobby, poszerzanie wiedzy na tematy, które nas fascynują. Powinno to być coś, co sprawia nam przyjemność i co przyczynia się do naszego lepszego samopoczucia. Czasu dla siebie nie mamy nigdy zbyt wiele, a na pewno nie tyle, ile byśmy chcieli go mieć. Jednakże nawet godzina dziennie, jeśli odpowiednio wykorzystana, jest w stanie odmienić nasze życie o 180 stopni. Aby konstruktywnie wykorzystać czas dla samego siebie, warto jest dokładnie zastanowić się, czego pragniemy, co chcemy zrobić, a na co wcześniej nie znajdowaliśmy czasu. Najlepszą jakość wnosi czas spędzony aktywnie, a więc nie ten spędzony na spaniu lub przed telewizorem. Będzie to na przykład przeczytanie książki, jazda na rowerze, pójście do fryzjera, słuchanie ulubionej muzyki, nauka hiszpańskiego czy zwykły spacer w samotności. Taki czas poświęcony tylko sobie pomaga oczyścić umysł, uporządkować myśli i odreagować stres. Wszystkie te elementy są bardzo ważne w celu utrzymania równowagi psychicznej i fizycznej w życiu codziennym.