Czego dowiesz się w szkole rodzenia?

Szkoła rodzenia daje teoretyczne przygotowanie młodym rodzicom do pełnienia przez nich nowej funkcji: pokazuje czym jest poród i jak radzić sobie z noworodkiem.

Szkoła rodzenia skupia grupę młodych rodziców, którzy chcą w sposób świadomy przygotować się do nowej roli. Mówi się na niej nie tylko o porodzie, na co wskazywałaby jej nazwa, ale także o tym, czego powinniśmy spodziewać się krok dalej, czyli podczas pierwszych chwil życia maleństwa.

 

 

  • Program szkoły rodzenia

Niezależnie od szkoły rodzenia, na którą się zdecydujemy, będzie w niej realizowany podobny program. Z racji tego, że szkoły rodzenia w wielu miastach są dofinansowywane, to ich program jest odgórnie zatwierdzany. Jedynie różni się kolejnością zajęć, podejściem do kobiet ciężarnych. Przede wszystkim na szkole rodzenia doświadczona położna zapozna młodych rodziców z fizjologiczną stroną porodu, powie im jak on przebiega, na co należy zwrócić uwagę a co może niepokoić. Niezastąpiona jest wtedy możliwość zadawania pytań. Często niektóre z zajęć w szkołach rodzenia prowadzą także fizjoterapeutki, które pokazują sprawdzone metody na radzenie sobie z bólem podczas skurczów, ale także mówią o tym jak fizycznie przygotować się do porodu, jakich ćwiczeń unikać a na jakie położyć nacisk. Uczą też spokojnego oddechu, który na sali porodowej jest niezastąpiony. Pozwalają opanować sztukę oddechu z wyraźnym udziałem przepony. Dużo czasu poświęca się również tematowi laktacji, karmieniu piersią oraz problemom z nim związanym, z którymi kobiety borykają się tuż po porodzie.

 

  • Co szkoły rodzenia oferują ojcom

Na ogół do szkół rodzenia przychodzą pary, ale sporadycznie pojawiają się również samotne kobiety. Szkoła rodzenia w swoim programie przewiduje udział przyszłych ojców. To w niej młody tata dowie się jak rzeczywiście przebiega poród i jaka jest jego rola podczas całej akcji porodowej. Z tego też względu tak ważne jest, by w zajęciach uczestniczyli mężczyźni, bo szkoła rodzenia rozwieje wiele z ich wątpliwości. Partner zapozna się z metodami masażu kobiety, ze sposobami wspierania partnerki. Szkoła przygotuje go także do połogu żony, wyjaśni jak ważny jest to okres w życiu kobiety, pozwoli odróżnić baby-blues od przedłużającej się depresji poporodowej. Kilka lekcji poświęconych jest także samym noworodkom i ich pielęgnacji. Mówi się wtedy o tradycyjnych metodach sprawowania opieki nad dzieckiem, ale także o najnowszych trendach. Pokazuje się jak działa pampers, czym różnią się między sobą butelki, czym są śpiochy, rampersy i body. Dodatkowo szkoła rodzenia przeprowadzi ojca przez proces rejestracji dziecka po porodzie w urzędzie a także wyjaśni jak starać się o becikowe, co zwykle jest obowiązkiem ojca.