Czerwce na orchideach - co zrobić

Czerwce na orchideach znikną, jeśli użyjemy, prostych i nieinwazyjnych metod, a w ostateczności - posłużymy się środkami chemicznymi.

Czerwce na orchideach to dość często pojawiający się problem, jaki można napotkać hodując te piękne rośliny. Jest to niewielki rozmiarem owad należący do rodziny pluskwiaków, który maksymalnie może osiągać pięć milimetrów, ale bywa niezwykle groźny dla rośliny. Wżera się w łodygi, także w zewnętrzne strony młodych liści i wysysa soki. Czerwce na orchideach powodują zahamowanie wzrostu rośliny i w konsekwencji powolne jej obumieranie. Ochrona chemiczna jest szczególnie polecana w warunkach szklarniowych. W hodowli domowej lepiej sięgnąć po mniej inwazyjne metody, które mogą okazać się równie skuteczne.

Rozpoznanie szkodnika

Czerwce na orchideach są niezwykle groźne, ponieważ ich obecność często zauważa się na kwiatach, gdy te są już nie do odratowania. Owady te doskonale maskują się na roślinie wyglądając jak część liści czy łodyg. Niedostrzeżone powoli osłabiają roślinę. Gdy zauważymy, że roślina zaczyna marnieć, a jej wzrost jest zahamowany, przyjrzyjmy się dokładnie, czy przyczyną nie są czerwce. Czerwce na orchideach mogą występować w trzech postaciach - dorosłych osobników, larw i jajeczek. Tworzą skupiska, które możemy dostrzec pod postacią twardych tarczek, skorupek w kolorze brązowym, żółtym lub białym. Umiejscawiają się przeważnie na łodygach bądź na liściach wzdłuż przechodzących nerwów. Do przeglądania orchidei warto się posłużyć powiększającą lupą. Gdy już zdiagnozujemy, że przyczyną obumierania rośliny są czerwce, dość łatwo jest się ich pozbyć.

Zapobieganie

Najlepszym sposobem na ochronę orchidei jest ich częste przeglądanie i kontrolowanie. Dodatkowo każdą nowo zakupioną orchideę należy dokładnie obejrzeć, szukając żerujących lokatorów. Szkodniki wykryte w odpowiednim czasie są łatwe do wytępienia.

Mydło i woda

Najprostszym i najtańszym sposobem na pozbycie się czerwców z orchidei jest woda i szare mydło. Metoda ta jednak dotyczy roślin, które są jeszcze mocne i całkowicie niezniszczone przez owady. Bierzemy wtedy szmatkę bądź pędzelek, zanurzamy w wodzie z rozpuszczonym mydłem i dokładnie usuwamy skupiska czerwców. Należy jednak być ostrożnym i uważać, aby przypadkiem nie przenieść dorosłych szkodników, larw bądź jajeczek na inną część rośliny.

Alkohol metylowy

Czerwce na orchideach także można przemywać wacikiem nasączonym alkoholem metylowym, który powoduje, że brązowa skorupka rozpuszcza się, a znajdujące się pod nią jaja giną pod wpływem alkoholu. Tak jak w przypadku usuwania szkodników mydłem i wodą, musimy być ostrożni by nie przenieść nieprzyjemnych mieszkańców na inne części rośliny.

Ochrona chemiczna

Obecnie na rynku dostępne są również środki chemiczne, które w skuteczny sposób poradzą sobie z czerwcami na orchideach. Jednak należy stosować je z rozwagą i dokładnie czytać ulotki, gdyż nie wszystkie preparaty nadają się do stosowania na orchideach. W sklepach dostępne są również pałeczki nasączone insektycydem. Są bardzo proste w stosowaniu, jednak przed ich użyciem należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki. Przy używaniu środków chemicznych należy zachować szczególną ostrożność.