Często krwawienia z nosa – co oznaczają

Podrażnienie śluzówki, przyjmowanie leków, choroby krwi oraz alergia mogą powodować krwawienia z nosa.

Zazwyczaj krwawienia z nosa nie są poważną dolegliwością, jednak w niektórych przypadkach mogą prowadzić do powikłań. Jeśli pojawiają się często i regularnie, konieczna jest wizyta u lekarza, aby sprawdzić jaka jest przyczyna tego zjawiska. Nie należy bagatelizować krwawień, zwłaszcza u kobiet w ciąży i małych dzieci.

 

  • Krwotok wrażliwego nosa
    Jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia z nosa jest podrażnienie lub uszkodzenie śluzówki. Jeśli narząd węchu jest wrażliwy, takie czynności jak wycieranie nosa chusteczką czy kichanie, mogą prowadzić do krwawienia. Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy wzrasta liczba przeziębień, ta dolegliwość może być szczególnie uciążliwa. W tym przypadku mogą pomóc nawilżające spraye (na przykład fizjologiczny roztwór wody morskiej dostępny w aptekach w postaci aerozolu), które można stosować tak często, jak jest to konieczne. Ponadto jeśli krwawienie występuje głównie przy wycieraniu nosa, można stosować mokre, nawilżające chusteczki, które zapobiegają podrażnieniom śluzówki. Nie powinno się przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, a w domu należy dodatkowo nawilżać powietrze. Jeśli osoba z problemami krwotoku z nosa przebywa w pomieszczeniu, gdzie narażona jest na wdychanie substancji chemicznych, farb lub perfum, może być to przyczyną dolegliwości.
  • Z krwotokiem do specjalisty
    Jeśli nos nie jest narażony na podrażnienia, a krwawienia pojawiają się coraz częściej, konieczna jest wizyta u lekarza. Częste krwotoki mogą być powodem przewlekłego nieżytu dróg oddechowych. Zazwyczaj nieżyt spowodowany jest przebytą chorobą górnych dróg oddechowych. Należy udać się do laryngologa, który zaleci wykonanie badań. Ponadto krwawienie bardzo często występuje u alergików. Po wykonaniu testów alergologicznych zalecana jest terapia, która powinna zminimalizować dokuczliwe objawy. Inną przyczyną może być obniżona krzepliwość krwi - wtedy należy wykonać specjalistyczne badania, które zaleca lekarz. U internisty natomiast, można zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze krwi. Jeśli jest za wysokie (dużo ponad normę), być może będzie konieczne zażywanie leków, które obniżają ciśnienie. Takie lekarstwa przyjmują zazwyczaj osoby po 35 roku życia. Jeśli odczuwalne jest osłabienie i chłód, a skóra jest blada, krwawienie może towarzyszyć anemii. Wtedy lekarz zaleci zmianę diety (jedzenie mięsa - zwłaszcza wątróbki, szpinaku oraz innych produktów) i przyjmowanie magnezu oraz innych witamin.
  • Jak powstrzymać krwotok
    Nagłe krwawienia z nosa można powstrzymać samodzielnie. Przede wszystkim należy zachować spokój. Jeśli jest taka możliwość, należy usiąść i lekko pochylić się do przodu. Niedozwolone jest odchylanie się do tyłu ani kładzenie się (najczęstszy błąd), ponieważ nasila krwotok się nasila, a krew jest połykana. Skrzydełka nosa powinno się uciskać przez około trzy minuty za pomocą kciuka i palca wskazującego. Dobrze jest także przyłożyć zimny okład do czoła oraz górną część nosa, który zwęża naczynia krwionośne. Należy pamiętać, że leki przeciwbólowe zawierające ibuprofen mogą nasilać krwawienia z nosa, dlatego nie należy ich często stosować.