Czy ciężko żyć z amaksofobią?

Amaksofobia jest to lęk przed prowadzeniem samochodu lub wykonywania manewrów na drodze, a jedyną formą leczenia jest poddanie się terapii behawioralnej w gabinecie psychoterapeuty.

Amaksofobia jest to lęk przed jazdą samochodem, objawiający się niezwykle rzadko jako lęk przed samą jazdą. Najczęściej dotyczy poruszania się pojazdem po określonym typie dróg lub wykonywania niektórych manewrów skręcania w różne strony lub parkowania we wszystkich jego odmianach czyniąc życie ludzkie pełnym nieustannego niekiedy panicznego lęku.

 

 

  • Przykłady lęków wywoływanych przez amaksofobię

Amaksofobia może doprowadzić między innymi do panicznego bania się dużych prędkości, gdzie kierowca nie przekracza 50-60 kilometrów na godzinę nawet gdy jedzie po prostej drodze i znajduje się na niej sam. Również odmianą amaksofobii jest lęk przed parkowaniem prowadzący do poczucia, ze nie jest się w stanie tego zrobić i uderzy się w inny samochód, który stoi obok. Można również mieć lęk przed skręcaniem na przykład w lewo, kontynuując lęk przed uderzeniem w samochód, który może nadjechać ze strony lewej, gdy kierowca będzie wyjeżdżał na krzyżówkę. Tym samym może nadłożyć drogi nawet o kilka kilometrów, aby tylko uniknąć niechcianego zakrętu. Niektórzy ludzie przejawiają lęk przed jechaniem z drugą osobą w roli pasażera lub spotkaniem na drodze radiowozu policyjnego. Szczególnym rodzajem amaksofobii jest paniczny lęk przed jazdą prawym pasem ruchu, który powoduje to, że osoba kierująca jeździ pasem lewym jeśli jest taka możliwość lub najbliżej środka jezdni, gdy ulica ma tylko jeden pas w każda stronę. Pokazuje to, że lęk może dotyczyć wszystkich uczestników ruchu i związanych z jazdą manewrów.

 

  • Jak leczyć amaksofobię

Tak jak każdy rodzaj fobii amaksofobia leczona jest za pomocą terapii behawioralnej przez lekarza specjalistę lub odpowiednio wykształconego psychoterapeutę. Terapia behawioralna obejmuje tak zwane odczulanie na lęk przed prowadzeniem auta, skręcaniem w lewą stronę, parkowaniem, wsiadaniem do samochodu gdy kierowca jest kimś innym niż sam zainteresowany czy chociażby lek przed radiowozem policyjnym. Terapia tej fobii polega na przyzwyczajaniu pacjenta do poruszania się samochodem i powolne zmniejszanie negatywnych emocji jakie temu towarzyszą, aby za każdym razem gdy wsiądzie do samochodu lęk zmniejszał się adekwatnie do ilości jazdy i wykonywanych manewrów. Amaksofobia, więc nie jest nieuleczalna i każdy bojący się jazdy człowiek pewnego dnia może ze spokojem wyjechać na drogę.