Czy należy dziecku ograniczyć oglądanie telewizji?

Wzorce propagowane w telewizji są niestety często negatywne. Stąd też przekonanie, że ograniczone oglądanie telewizji uchroni przed nimi dzieci, które z zewnętrznych właśnie wzorców czerpią naukę o życiu.

Oglądanie telewizji to jedna z najpopularniejszych rozrywek ludzi w każdym wieku. Przede wszystkim dlatego, że w dzisiejszych czasach oglądanie telewizji jest już codziennością, a telewizor w domu czymś zupełnie naturalnym. Pojawia się on w salonie, kuchni i sypialni, coraz częściej również w dziecięcym pokoju.

 

 

  • Telewizja i jej wpływ na rozwój dziecka

Ludzkie zachowania i odruchy kształtowane są przez pewne wzorce zewnętrzne. Jednym z najbardziej niebezpiecznych w tym środowisku środków masowego przekazu jest telewizja. To ona plasuje się na szczycie negatywnych wzorców. W dzisiejszych czasach dzieci z telewizji uczą się życia. To w większości ona kształtuje ich osobowość oraz odgrywa olbrzymi wpływ na przystosowanie się do życia i świata. Małe dzieci przyswajają przede wszystkim obrazy i przekazy oparte na olbrzymiej dawce emocji, w większości niestety negatywnych. Wyobraźnia dziecka jest na tyle rozwinięta, że bez problemów wzmaga powstały w psychice obraz, co dodatkowo zaburza granicę między realiami, a fikcją. Niegdyś filmy i bajki, które można było oglądać w telewizji niosły ze sobą jakiś głębszy przekaz, morał, przekazywały wzorce warte naśladowania, będące jakimś szczególnym odnośnikiem dla zagubionych osobowości. Obecnie niestety komercyjna telewizja propaguje zupełnie inne wzorce. Niezbyt dobre dla dzieci.

 

  • Oglądanie telewizji - czy ograniczenia są konieczne

W dzisiejszych czasach wszyscy oglądają telewizję, więc wprowadzenie w domu całkowitego zakazu oglądania przez dziecko telewizji nie wchodzi w grę, ponieważ poczułoby się ono gorsze od swoich rówieśników, co mogłoby nieść za sobą niebezpieczne skutki. Natomiast jako takie ograniczanie oglądania telewizji jest wręcz wskazane, zwłaszcza w młodym wieku, kiedy psychika dziecka dopiero się kształtuje. Wówczas powinno ono czerpać jak najwięcej dobrych wzorców. Jeżeli oglądanie telewizji jest dla dziecka pewną rozrywką, ograniczając je - musimy zapewnić mu coś w zamian. W wieku kilku lat, doskonałym zamiennikiem jest wspólne czytanie książek, pozwalające na zabawę wyobraźnią, wspólne poznawanie swoich wyobrażeń i potrzeb. Warto również wybierając już jakiś program w telewizji, postawić na taki, który nie tylko będzie bawił, ale przede wszystkim uczył. Warto przejść się do wypożyczalni video z dzieckiem i pozwolić mu wybrać kilka z zasugerowanych bajek pełnych dobrych emocji i morałów. Dziecko poczuje się wyróżnione, a bajka pozytywnie wpłynie na jego rozwój psychiczny. Wówczas znaczne ograniczenia nie będą już takie konieczne.