Czy przeziębienie u niemowląt jest groźne?

Walka z przeziębieniem u niemowlęcia nie musi być drogą przez mękę - najważniejszy jest rozsądek i troskliwa opieka.

Niepozorna infekcja może w konsekwencji przeistoczyć się w poważną chorobę. Nigdy nie powinno się bagatelizować przeziębienia u niemowlęcia, gdyż jego skutki są na ogół znacznie poważniejsze niż u dorosłego człowieka, najczęściej prowadzi do zapalenia ucha. Grunt to spokój i rozważne postępowanie. Doskonale wiemy, że niemowlęta są całkowicie zdane na swoich rodziców, zwłaszcza podczas choroby.

 • Zbijanie temperatury u przeziębionych niemowląt
  Pamiętajmy, że temperatura, jaka dla dorosłego człowieka jest już wysoką gorączką, dla niemowlęcia może być normą. Absolutnie nie wolno stosować żadnych środków, które zbijają temperaturę, póki ta nie przekroczy 38 stopni Celsjusza (u niemowląt do szóstego miesiąca granicą jest 37,5 stopni Celcjusza). Gdy podanie leku okaże się konieczne, nie zapominajmy, że musi być on dostosowany do wieku dziecka. Przedtem jednak sprawdźmy, czy nasze dziecko nie jest zbyt ciepło ubrane, ściągnijmy mu jedną warstwę ubrań, odczekajmy pół godziny i zmierzmy ponownie temperaturę, ponieważ może się okazać, że przyczyną nie jest przeziębienie niemowlęcia, a jedynie jego przegrzanie. Przy wysokiej gorączce (powyżej 38,5 st. C) można także ochłodzić dziecko kąpielą bądź wilgotną myjką. Nie wolno zapominać o regularnym pojeniu przeziębionego malucha.
 • Pokój przeziębionego niemowlęcia
  Bardzo ważne jest, aby wilgoć powietrza w pokoju dziecka była odpowiednia, ponieważ to może znacznie ułatwić mu oddychanie. Dzięki nawilżonemu powietrzu śluz w nosie dziecka może szybciej spływać, ponieważ zachowuje płynną konsystencję. W innym przypadku śluz stwardnieje i utrudni oddychanie przeziębionemu bobasowi. W tym celu można na przykład położyć na kaloryferze mokry ręcznik, pamiętając przy tym, że trzeba go moczyć co 2-3 godziny. Konieczne jest również częste wietrzenie pokoju, w którym śpi przeziębione niemowlę. Dodatkowo, by ułatwić oddychanie przeziębionemu niemowlęciu w nocy, należy zapewnić dziecku możliwość spania z podniesioną głową (sprawdza się w tym fotelik samochodowy).
 • Inne zabiegi przy przeziębionym dziecku
  Malutkie dzieci wymagają pomocy swoich rodziców nawet, gdy problemem jest lekki katar. Niemowlę nie potrafi samodzielnie sobie z nim jeszcze poradzić. Dlatego trzeba pamiętać, żeby regularnie przeczyszczać niemowlęciu nos, następnie go nawilżać. Dostępne są na rynku specjalne preparaty przeznaczone do tego, a także urządzenia, które ułatwiają udrażnianie nosów przeziębionych niemowląt. Gdy nie uda się nam podobnych rzeczy zakupić, wystarczy specjalna gruszka do nosa, która z pewnością jest na wyposażeniu każdej apteki. Niepozostawianie śluzu w nosie jest tak ważne dlatego, że śluz ten może w najgorszym wypadku doprowadzić nawet do zapalenia ucha, a to już o wiele poważniejsza choroba i - niestety - bardzo bolesną.
 • Do lekarza z chorym niemowlęciem
  Jeśli katarowi towarzyszą inne objawy, powinniśmy zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Do najbardziej niepokojących objawów zalicza się wymioty (bądź biegunkę), zielonkawa wydzielina z nosa, nieustający płacz dziecka oraz kaszel.